H “Βασίλισσα” υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ για τον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τα Playoff της Basket League, σε μια σειρά αγώνων που όποιος κερδίσει δύο φορές προκρίνεται στην επόμενη φάση. Τέταρτη τερμάτισε η ΑΕΚ στην κανονική περίοδο με ρεκόρ 14-8 ενώ ο ΠΑΟΚ ήταν 5ος με 13-9, με την “Ένωση” να είναι αήττητη φέτος από τον δικέφαλο του Βορρά. Ο Αγγέλου είχε στην διάθεσή του τους Μορέιρα, Μέικον, Λάνγκφορντ, Ματσιούλις, Γιάνκοβιτς, Κατσίβελη, Χρυσικόπουλο, Ζήση, Γόντικα, Γκίκα, Λοτζέσκι, Μόουζες με τους Σλότερ, Μαυροειδή και Μωραΐτη να είναι εκτός. Από την άλλη ο Λυκογιάννης υπολόγιζε στους Μπιτς, Κονατέ, Λοβ, Γκρίφιν, Τσαλμπούρη, Μαργαρίτη, Κακλαμανάκη, Ιατρίδη, Καμπερίδη, Παπαντωνίου, Κάρτερ, Τέρνερ. Παπαπέτρου, Καλδίρης και Πουρσανίδης το διαιτητικό τρίο με τον τελευταίο να συγκεντρώνει τα παράπονα της ΑΕΚ στον αγώνα με το Λαύριο για τον ημιτελικού του Κυπέλλου.

Μετά από μόλις τρία λεπτά στην πρώτη περίοδο και το σκορ στο 0-5, ο Λάνγκφορντ αποσύρθηκε στα αποδυτήρια με πρόβλημα και είναι άγνωστο αν θα αγωνιστεί αργότερα. Η ΑΕΚ αντέδρασε, ισοφάρισε γρήγορα σε 7-7 και έκτοτε οι δύο ομάδες ήταν σε απόσταση 2-3 πόντων η μία από την άλλη. Το τελευταίο καλάθι της πρώτης περιόδου πέτυχε με buzzer beater τρίποντο ο Μπιτς που διαμόρφωσε το τελικό 19-25 υπέρ του ΠΑΟΚ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αστοχία στα τρίποντα της ΑΕΚ (1/8) και την μόλις μία ασσίστ της.

Στην δεύτερη περίοδο και οι δύο ομάδες κατάφεραν να είναι εξίσου ανταγωνιστικές και στις δύο άκρες του παρκε με αποτέλεσμα καμία να μην μπορεί να ξεφύγει της άλλης. Από την στιγμή όμως που οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Μέικον έκαναν το 42-40 δεν έχασαν το προβάδισμα με συνέπεια το τέλος της δεύτερης περιόδου να βρει τους κιτρινόμαυρους να προηγούνται με  52-46 και ενώ όλα δείχνουν πως το παιχνίδι θα είναι οριακό και για τους δύο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά αποφασισμένος να καλύψει την διαφορά ενώ η ΑΕΚ προσπάθησε να κάνει διαχείριση της διαφοράς και του αγώνα. Χέρι – χέρι οι δύο ομάδες στο σκορ με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 69-69 αλλά και να προηγηθεί με 71-69 με δυο εύστοχες βολές. Στην τελευταία φάση της περιόδου ο Γκίκας με ένα coast to coast “έγραψε” το 72-71.

Τελευταία περίοδος και ο Μέικον έχει βαλθεί να δώσει την νίκη στην ΑΕΚ, μια αντίστοιχη σκέψη που είχε και ο Τέρνερ για τον ΠΑΟΚ μεχρι τώρα. Μετά το 79-79 όμως οι κιτρινόμαυροι τρέχουν ένα σερί 8-0 και στα μέσα του τεταρτου δεκαλέπτου προηγούνται με 87-79. Τρίποντο από τον Μέικον και 90-79 με την ΑΕΚ να παίρνει μια καλή διαφορά από τον Αμερικανό της ενώ μετά από λάθος του Λοβ, με νέο τρίποντο από τα 8,5μ. (7/8 για τον Μέικον) το σκορ γίνεται 93-79 και η πλάστιγγα γέρνει υπέρ των γηπεδούχων. Πολύ πιο δραστήρια η “Ένωση” με εξαιρετική απόδοση, την ώρα που ο ΠΑΟΚ δείχνει να ξεμένει από δυνάμεις και καθαρό μυαλό. Πιο δύσκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ 102- 89 η “Βασίλισσα” πήρε την πρώτη νίκη της σειράς κόντρα σε ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό ΠΑΟΚ έχοντας ως MVP τον Ντάριλ Μέικον.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-25, 52-46, 73-72, 102-89

ΑΕΚ (Αγγέλου): Μορέιρα 16 (7/13 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ, Χρυσικόπουλος 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ζήσης 5 (1), Λοτζέσκι 10 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Μέικον 28 (2/2 δίποντα, 7/9 τρίποντα, 3/4 βολές), Ματσιούλις 9 (4/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές), Κατσίβελης 6 (6/6 βολές), Γκίκας 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Κίνγκσλεϊ 4

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 11 (3/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Γκρίφιν 19 (6/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μαργαρίτης 5 (1), Κακλαμανάκης 8 (2/3 δίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάρτερ 3 (1/4 τρίποντα), Μπιτς 13 (3/5 τρίποντα), Κονατέ 10 (2/3 δίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Τσαλμπούρης, Ιατρείδης, Καμπερίδης 3 (1), Παπαντωνίου, Τέρνερ 17 (4/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα)