Την κορυφαία ευρωπαϊκή της επιτυχία, μέχρι την επόμενη, σημείωσε η ΑΕΚ που απέκλεισε την Araz Naxcivan στα πέναλτι με 4-3 (3-3 κανονική διάρκεια και παράταση) και προκρίθηκε στους “32” του UEFA Futsal Champions League! Οι Πρωταθλητές Ελλάδος πραγματοποίησαν μία εντυπωσιακή εμφάνιση και άφησαν εκτός συνέχειας τους Πρωταθλητές Αζερμπαϊτζάν κρατώντας ψηλά τη σημαία του Συλλόγου, αλλά και της Ελλάδας.

Όλοι οι παίκτες τα έδωσαν όλα και έβαλαν το λιθαράκι τους για το ιστορικό επίτευγμα, όμως ιδιαίτερη μνεία αξίζει να γίνει στον Δημήτρη Θεοφίλου που κατεβάζοντας τα ρολά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά και στα πέναλτι συνείσφερε τα μέγιστα. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ΑΕΚ στερήθηκε των υπηρεσιών των Αρτινού και Θανασάι, ενώ είδε μέσα στον αγώνα να τίθεται νοκ άουτ ο Ντάτης και να χτυπάει και ο Πάνου.

Η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα έκανε υπερήφανους όλους τους φιλάθλους της ΑΕΚ, αλλά και του ελληνικού αθλητισμού, και ήδη κοιτά ακόμα πιο ψηλά.

Μαζί με τον Διοικητικό Υπεύθυνο του τμήματος Futsal, κ. Κωνσταντίνο Μαρινάκη, παρακολούθησαν τον αγώνα και πανηγύρισαν την ιστορική πρόκριση ο Πρόεδρος της ΠΑΕ ΑΕΚ, κ. Βαγγέλης Ασλανίδης, και ο Πρόεδρος της ΑΕΚ, κ. Αλέξης Αλεξίου, και έδωσαν θερμά συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα για τη μεγάλη επιτυχία μετά το τέλος του αγώνα.

Η ΑΕΚ πλέον αναμένει την κλήρωση των “32” που θα διεξαχθεί στις 9 Δεκεμβρίου 2020, με τα 16 ζευγάρια που προκύπτουν να κοντράρονται σε νοκ άουτ αναμετρήσεις στις 12-17/01/2021. Η ΑΕΚ έχει ήδη δηλώσει ότι εφόσον κληρωθεί ως γηπεδούχος του αγώνα επιθυμεί και έχει τη δυνατότητα να διοργανώσει την αναμέτρηση στην Αθήνα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ μπήκε… φουριόζα στο κλειστό του Δαΐς και μόλις στα 45″ άνοιξε το σκορ με το Μάνο που έλαβε το ριμπάουντ από σουτ του Δελλαπόρτα στο δοκάρι. Η Araz ανέβασε στροφές και απείλησε, όμως τόσο η “κιτρινόμαυρη” άμυνα όσο και ο εξαιρετικός Θεοφίλου διατήρησαν το 1-0. Η ΑΕΚ άρχισε να κερδίζει σταδιακά χώρο στο γήπεδο, ισορρόπησε το παιχνίδι και πίεσε για το 2-0. Τελικά αυτό επιτεύχθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο Πάνου… χόρεψε την αντίπαλη άμυνα και με απίστευτο τελείωμα έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας με την κόρνα της λήξης. Στα αρνητικά του πρώτου μέρους ο τραυματισμός του Ντάτη που δυσκόλεψε τη διαχείριση των αλλαγών για τον Γιάννη Ζιάβα.

Στο δεύτερο μέρος η Araz Naxcivan βρήκε το γρήγορο γκολ που έψαχνε στο 23′. Ο Θεοφίλου κράτησε το 2-1 σε αρκετές περιπτώσεις με αποκορύφωμα στο 26′. Έτσι, στο 29′ ο Πάνου έφυγε στην κόντρα και με πανέμορφο πλασέ σκόραρε για το 3-1. Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον Fineo που δέχθηκε την κόκκινη κάρτα, ενώ ακολούθησαν 3 χαμένες ευκαιρίες για το “Δικέφαλο” να “σφραγίσει” την πρόκριση. Στα τελευταία 9 λεπτά οι Αζέροι χρησιμοποίησαν έξτρα παίκτη, βγάζοντας τον τερματοφύλακα. Στο 32:49 μείωσαν σε 3-2, ενώ 3:58 πριν το φινάλε ισοφάρισαν σε 3-3 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της κανονικής διάρκειας.

Στην παράταση οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν περισσότερες δυνάμεις, ωστόσο με το μαεστρικό κοουτσάρισμα του Γιάννη Ζιάβα από τον πάγκο και την αυτοθυσία όλων των παικτών η ΑΕΚ διατηρήθηκε μέσα στο παιχνίδι, ενώ έφτασε σε τουλάχιστον 2 περιπτώσεις κοντά στο γκολ.

Το 3-3 οδήγησε τις δύο ομάδες στα πέναλτι. Ο Ασημακόπουλος και ο Μάνος δε λάθεψαν, ενώ ενδιάμεσα ο Θεοφίλου πραγματοποίησε άλλη μία επέμβαση (2-1). Ο Πάνου με χτυπημένο πόδι βρήκε δίχτυα για το 3-1, οι Αζέροι μείωσαν σε 3-2, ενώ ο Δελλαπόρτας δεν κατάφερε να σκοράρει. Η Araz ισοφάρισε σε 3-3 και όλα ξεκίνησαν από την αρχή για τις τελευταίες εκτελέσεις. Ο Ταρνανίδης με ευστόχησε, όχι όμως και οι φιλοξενούμενοι καθώς ο Θεοφίλου ανάγκασε τον αντίπαλό του να αστοχήσει και το 4-3 έφερε την ΑΕΚ στις 32 καλύτερες ομάδες του Ευρωπαϊκού Futsal.

AEK – Araz Naxcivan 3-3 (4-3 στα πέναλτι)
Σκόρερς
: Μάνος, Πάνου (2).
Εύστοχα πέναλτι: Ασημακόπουλος (1-0), Μάνος (2-0), Πάνου (3-1), Ταρνανίδης (4-3).

πηγή: aek.gr