Με έναν Ακίλ Μίτσελ να τον πεις… στο ποτήρι η ΑΕΚ επικράτησε του Απόλλωνα Πάτρας με 83-68 για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος, παραμένοντας αήττητη στην Basket League.

Σπουδαία νίκη για την ΑΕΚ, η οποία επικράτησε του Απόλλωνα Πάτρας με 83-68 για τη δεύτερη αγωνιστική της Basket League με τον Ακίλ Μίτσελ να κλέβει… τα φώτα με την εμφάνιση του.
Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μίτσελ με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Κάμερον ΜακΓκρίφ με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Πληθωρικός ήταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 9 πόντους και 7 τελικές πάσες.
Στην αντίπερα όχθη, για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αντόνιο Ντέιβις με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ. Θετικός ήταν και ο Ράιαν Τέιλορ με 10 πόντους.
Το ματς
Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν στο παρκέ με πρώτο στόχο να… διαβάσουν τις προθέσεις του αντιπάλου. Ο έλεγχος άνηκε στην ΑΕΚ που κυκλοφόρησε την μπάλα αλλά δίχως αποτέλεσμα. Έτσι, ο Απόλλων Πάτρας ακολουθούσε πιστά (5-5) παρότι πραγματοποίησε βιαστικά λάθη. Το δεύτερο μισό του εναρκτήριου δεκαλέπτου άνηκε στους γηπεδούχους, όπου απέκτησαν νταμπλ σκορ (14-7) και έκλεισαν μπροστά με 21-12.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του κόουτς Βετούλα ξεκίνησε δυναμικά με ένα 4-0 και ανάγκασε την «Ένωση» εσπευσμένα σε time-out. Οι άμυνες πήραν τον λόγο στην αναμέτρηση και κάθε καλάθι σημειωνόταν με μόχθο, κόπο και ιδρώτα. Αυτά τα μας είναι κομμένα και ραμμένα για αθλητές όπως ο Γιάνις Στρέλνιεκς που μέτρησε μέχρι το ημίχρονο 7 πόντους. Η ΑΕΚ με ένα επιμέρους σερί 12-3, κατόρθωσε να αποκτήσει απόσταση ασφαλείας προς το ημίχρονο με 37-25, κυρίως εξαιτίας της επιμονής του Ακίλ Μίτσελ στο «ζωγραφιστό», καθώς μάζεψε 11 ριμπάουντ και ανανέωσε αρκετές επιθέσεις.
Στην επανέναρξη οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το παρκέ με περισσότερη ενέργεια και στα πρώτα λεπτά κυριάρχησαν στη μάχη των ριμπάουντ. Τη διψήφια διαφορά διατήρησε για την ΑΕΚ ο Μίτσελ, ο οποίος έμοιαζε στα μάτια όλων σαν μικρή έκδοση του Μόουζες Μαλόουν (!). Με την πολύτιμη συμβολή των Ξανθόπουλου, ΜακΓκρίφ και Στρέλνιεκς η τρίτη περίοδος έληξε με 55-44 υπέρ της ομάδας του Ηλία Καντζούρη.
Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΚ διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα και παρόλο που είδε να πέφτει κάτω από τους δέκα, εκεί έλαμψε το άστρο του Τιμ Φρέιζερ, που με τρία καθοριστικά τρίποντα έδωσε το ροζ φύλλο στην ομάδα του με 83-68. Έτσι, η «Ένωση» έπραξε το 2/2 στο πρωτάθλημα και θα κοντραριστεί σμε το Περιστέρι bwin στην επόμενη αγωνιστική (22/10).
Τα δεκάλεπτα: 21-12, 37-25, 55-44, 83-68