Ο Ερρίκος Σουλολλάρι γράφει στο aek-fans.gr για την χθεσινή προσπάθεια της ΑΕΚ κόντρα στη Λέστερ και σχολιάζει τα λάθη των κιτρινόμαυρων αλλά και την πολλά υποσχόμενη εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου

Χθες βράδυ για ακόμη μια φόρα η ΑΕΚ μας άφησε μια γλυκόπικρη γεύση μετά το τέλος του αγώνα με την Λέστερ στο ΟΑΚΑ, όπου οι κιτρινόμαυροι ηττήθηκαν με 1-2. Ένα σκορ πλασματικό, καθώς βάση της εικόνας η Ένωση δικαιούταν τουλάχιστον την ισοπαλία. Όμως το ποδόσφαιρο έτσι είναι τιμωρεί όταν κάνεις παιδικά λάθη και όπως λέει και ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου δεν βάζεις γκολ τρως γκολ.

Έτσι και χθες η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο είχε δυο τεράστιες ευκαιρίες με τον Λιβάγια να σκοράρει όμως ο Κροάτης ήταν άτυχος γιατί την πρώτη φορά έπεσε στον εκπληκτικό Σμαϊχελ ενώ την δεύτερη η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι. Σε τέτοια ματς όπου ο αντίπαλος είναι ξεκάθαρο φαβορί θα πρέπει τη μισή φάση να την κάνεις γκολ, Κι όμως η ΑΕΚ δείχνει εγκλωβισμένοι επιθετικά! Διότι επί της ουσίας αν εξαιρέσεις τον Γκαρσία, όλα τα υπόλοιπα επιθετικά της όπλα είναι διαθέσιμα. Ωστόσο, το περσινό δυνατό της δίδυμο Λιβάγια- Ολιβειρα βρίσκονται ακόμη στη σκιά του εαυτού τους.

Για να είμαι ειλικρινής, χθες ο Κροάτης δεν ήταν κακός. Μοιραίος ναι διότι έχασε τις δυο κλασικές ευκαιρίες για γκολ, όμως το γεγονός ότι ήταν μέσα στις φάσεις δείχνει κάτι. Σε αντίθεση με τον Ολιβειρα, όπου δεν έκανε καθόλου αισθητή την παρουσία του και εδώ ήταν ένα από τα λάθη του Καρέρα. Καθώς, για μένα δεν έπρεπε  να βγει ο Λιβάγια και να περάσει μέσα ο Πορτογάλος. Όμως σε γενικές γραμμές δεν τα πήγε άσχημα ο Καρέρα, καθώς η ΑΕΚ έδειξε πράγματα στον αγωνιστικό χώρο έχοντας αντίπαλο μια εκ των κορυφαίων ομάδων της premier league τα τελευταία χρόνια. Μάλιστα , μια Λέστερ που ξεκίνησε με όλα της τα όπλα.

Ωστόσο. το κακό είναι ότι η ΑΕΚ τα έδειξε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου και πάλι δεν κατάφερε να πάρει το επιθυμητό αποτέλεσμα καθώς δεν είχε καθαρό μυαλό να το εκμεταλλευτεί. Αυτό το καθαρό μυαλό είναι μεγάλη υπόθεση! Διότι όπως είδαμε χθες οι παίκτες της ΑΕΚ δεν είχαν συγκέντρωση με αποτέλεσμα να δούμε πολλά παιδικά λάθη σε ένα ματς που δεν επιτρεπόταν το λάθος. Κι όμως έγιναν και αυτό πρέπει να προβληματίσει τον Καρέρα. Διότι η Λέστερ πέτυχε δυο γκολ από λάθη της ΑΕΚ.

Στο πρώτο ξεκάθαρα ευθύνη φέρει ο Τσιντώτας που ανέτρεψε τον Βάρντι, ενώ ήδη ο Άγγλος φορ είχε ανοίξει την μπάλα, που σημαίνει ότι δεν θα έκανε κάτι σοβαρό. Όμως ο Έλληνας κίπερ δεν υπολόγισε σωστά και έτσι έκανε το αβίαστο πέναλτι, το οποίο λίγο ήθελε να το πιάσει. Βέβαια να πούμε ότι για να βγει ο Βάρντι σε αυτή τη πλεονεκτική θέση, χρειάστηκε να τον χάσει ο Σβάρνας, ο οποίος ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έκανε πολλά λάθη. Και εδώ απορώ με τον Καρέρα, που δεν εμπιστεύεται τον Χνιντ, ο οποίος σε αρκετά ματς μας έχει δείξει ωραία χαρακτηριστικά. Μάλιστα, θεωρώ πως αυτές οι αλλαγές  στην άμυνα είναι και μια κακή διαχείριση του Καρέρα. Πρέπει σιγά σιγά ο Ιταλός να κατασταλάξει σε ένα δίδυμο στα στοπερ για να βρεθεί χημεία. Δεν γίνεται την μια να ξεκινά με το δίδυμο Χνιντ-Νεντε και στο επόμενο με τους Νέντε-Σβάρνα και Σβάρνα- Τσιγκρίσνκι.

Προσωπικά, ο Ρουμανος μου άρεσε χθες και δείχνει πως χρόνο με χρόνο παίρνει τη φανέλα βασικού σπίτι του. Απογοήτευση από τα μπακ για ακόμη μια φόρα. Ξεκάθαρα αυτή τη δεδομένη χρονική στιγμή η Αχιλλέως φτέρνα της ΑΕΚ είναι τα μπακ της! Ινσούα και Λέποζ δεν ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις του ματς, ούτε βέβαια ο Μπακάκης . Ωστόσο αυτούς έχουμε και με αυτούς θα πορευτούμε μέχρι το Γενάρη. Στα χαφ δεν έχω λόγια, φοβερή προσπάθεια και κατάθεση ψυχής από το δίδυμο Κρίστισιτς- Σάκχοφ!

Και πάμε στον μεγάλο πρωταγωνιστή της βραδιάς που ακούει στο όνομα Πέτρος Μάνταλος. Ο αρχηγός χθες βράδυ πραγματοποίησε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια με την φανέλα της ΑΕΚ. Έδειξε πόσο ικανός είναι όταν παίζει στη μεσαία γραμμή και βέβαια την ικανότητά του να βγάζει την ΑΕΚ στην επίθεση με υπέροχες μπαλιές. Στο δεύτερο ημίχρονο αφού βγάζει την υπέροχη ασιστ στον Τάνκοβιτς, όπου γράφει το 1-2 έπειτα κάνει μια εξαιρετική λόμπα και βγάζει back to back κι άλλη σπουδαία ασιστ στον Σουήδο, που στη δεύτερη προσπάθεια ατύχησε. Είναι κρίμα που αυτή η βραδιά του Μάνταλου συνδικάστηκε με ήττα.  Όμως αναμφισβήτητα κρατάμε την απόδοσή του η οποία δείχνει σε άνοδο, καθώς εξίσου καλός ήταν και στα Γιάννενα.

Το μόνο αρνητικό είναι σαφές στα στημένα! Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τις εκτελέσεις του Μάνταλου, αλλά όπως και να έχει ο Καρέρα πρέπει να βρει μια λύση. Δεν γίνεται να κάνεις 10 κόρνερ πχ και να μην παίρνεις απολύτως τίποτα, ούτε καν υποψία για φάση. Ενώ σε αντίθεση ο αντίπαλος να πετυχαίνει γκολ από κόρνερ. Αυτό θέλει πολύ δουλειά!

Σε ότι αφορά την επίθεση κρατάμε μόνο τον Τάνκοβις, ο οποίος μπήκε και σκόραρε και παραλίγο να γίνει και ο ήρωας της βραδιάς αν έκανε το 2-2 σε 5 λεπτά. Όμως πάλι κρατάμε, ότι ο Σουηδός βρίσκει τα πατήματά του και σίγουρα στη πορεία θα δούμε μεγάλα πράγματα.  Εν κατακλείδι, η ευρωπαϊκή της πορεία μπορεί ως επι το πλείστον να θεωρείται λήξαν, καθώς μόνο με θαύμα μπορεί να ελπίζει η ΑΕΚ, ωστόσο εμφανίσεις σαν την χθεσινή μας δείχνει πολλά υποσχόμενα για το μέλλον. Αρκεί βέβαια αυτά τα παιδικά λάθη να μειωθούν και στη πορεία να βλέπουμε μια πιο σοβαρή ΑΕΚ