Η Ιωάννα Κουλούρη, εν όψει του σημερινού ντέρμπι, κάνει μια αναδρομή στο παρελθόν και γράφει στο aek-fans.gr για τα καλύτερα γκολ που έχει σημειώσει η ΑΕΚ κόντρα στον Ολυμπιακό.

ΑΕΚ και Ολυμπιακός δίνουν…ραντεβού σήμερα στο ΟΑΚΑ, για τις ανάγκες των Πλέι Οφ του Πρωταθλήματος. Λίγο πριν την “σέντρα” της 4ης αγωνιστικής και με την αγωνία να κορυφώνεται όσο το ρολόι πλησιάζει στις 21:30, που είναι προγραμματισμένη η μεταξύ τους αναμέτρηση, η Ιωάννα Κουλούρη και το aek-fans.gr, σας παρουσιάζουν μια λίστα με 20 απ’ τα καλύτερα γκολ που έχουν σημειώσει οι “κιτρινόμαυροι” απέναντι στους “Πειραιώτες”, για να σας βάλουν στο κλίμα και να φρεσκάρουν την μνήμη μικρών και μεγάλων. Ο λόγος για τα εξής γκολ:

1. Ημιτελικός Κυπέλλου Ελλάδας, 1977-78.  Σε μια…ματσάρα που θα μείνει αλησμόνητη με το πέρασμα των χρόνων, η ΑΕΚ “καθάρισε” τον Ολυμπιακό με 6-1 στις 17/5/1978. Ανάμεσα στα γκολ που ξεχώρισαν εκείνη την ημέρα, είναι αυτό του Τάσου Κωνσταντίνου που έγραψε το 3-1. Συγκεκριμένα, αφού πέρασε την άμυνα των αντιπάλων και τον Κελεσίδη, βρέθηκε μόνος του μπροστά στα δίχτυα όπου κι έστειλε την μπάλα με υπέροχο σουτ! (ΑΕΚ-ΟΣΦΠ 6-1)

1. Ποιος; Ποιος; Ο Μαύρος ο Θεός! Το ημερολόγιο έγραφε 1/6/1983, όταν η ΑΕΚ αντιμετώπιζε τον Ολυμπιακό στην έδρα του για τον προημιτελικό-ρεβάνς του Κυπέλλου. Οι «ερυθρόλευκοι» έψαχναν την νίκη με 1-0 για να ανατρέψουν το σκορ της ήττας τους με 2-1 στην Ν.Φιλαδέλφεια 2 εβδομάδες πριν, όμως ο Θωμάς Μαύρος είχε άλλα σχέδια. Συγκεκριμένα, με ένα καταπληκτικό μακρινό σουτ στο 74’, εξασφάλισε την νίκη-πρόκριση για την ΑΕΚ! (ΟΣΦΠ-ΑΕΚ 0-1)

1. 27 Ιανουαρίου 1988. Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό στο Στάδιο Καραϊσκάκη (σ.σ και όχι στο ΟΑΚΑ που χρησιμοποιούσαν ως έδρα τότε οι Πειραιώτες) για την 1η φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος. Το σκορ άνοιξε στο 24’ για την ΑΕΚ ο Βασίλης Βασιλάκος, με ένα πολύ ωραίο γκολ από εύστοχη εκτέλεση φάουλ. (ΟΣΦΠ- ΑΕΚ 1-1)

1. Τέσσερις ημέρες μετά (31-1-1988), σε αγώνα για το Πρωτάθλημα, η ΑΕΚ σημειώνει ίσως ένα απ’ τα πιο γρήγορα κι εντυπωσιακά γκολ της! Ο Τζίμι Πατίκας βρίσκει δίχτυα στα 27’’ με ένα τρομερό μακρινό σουτ, έπειτα από μπροστινή μπαλιά του Μανωλά που με προσωπική του ενέργεια κατάφερε να ξεφύγει απ’ όλους τους παίκτες του Ολυμπιακού! (ΑΕΚ-ΟΣΦΠ 2-0)

1. 7 Μαΐου 1989. Μια ημερομηνία…σταθμός στην πορεία της ΑΕΚ. Εκείνη την ημέρα, διεξήχθη το μεγάλο ντέρμπι της Α’Εθνικής για την σεζόν 88-89. Ένα επεισοδιακό ματς, το οποίο κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, καθώς στο 83’ ο Τάκης Καραγκιοζόπουλος (που είχε μπει λίγο νωρίτερα ως αλλαγή), σημειώνει θρυλική γκολάρα, περνώντας έτσι τον Ολυμπιακό κι εξασφαλίζοντας μαθηματικά στην ΑΕΚ το πρωτάθλημα μετά από 10 «πέτρινα» χρόνια! (ΟΣΦΠ-ΑΕΚ 0-1)

1. Στις 11 Νοεμβρίου του 1994, διεξάγεται το τελευταίο ντέρμπι ανάμεσα σε ΟΣΦΠ και ΑΕΚ στο παλιό «Καραϊσκάκης». Ένα ματς το οποίο βρίσκει νικήτρια την ΑΕΚ, με υπέροχο γκολ του Τιμούρ Κεσπάγια έπειτα από πάσα του Κωστή στο 38’! (ΟΣΦΠ – ΑΕΚ 0-1)

1. 1η Απριλίου 1995. Σε ένα ματς Πρωταθλήματος στην έδρα της ΑΕΚ, ο Σταύρος Σταματής σημειώνει ένα τρομερό γκολ, αφού παίρνει την πρωτοβουλία και με την μπάλα στα πόδια κινείται μόνος του απ’ το κέντρο μέχρι την εστία των αντιπάλων, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα στο 78’ για το 2-2 που έφερε το ματς στα ίσα! (ΑΕΚ – ΟΣΦΠ 2-2)

1. 28 Οκτωβρίου 1995. Η ΑΕΚ υποδέχεται τον Ολυμπιακό, σε ένα ματς που μέχρι τα τελευταία λεπτά προηγούνταν οι «ερυθρόλευκοι» με 0-1 κι όλα έδειχναν πως η ισοφάριση είναι δύσκολο να έρθει. Όμως, στο 87’ μετά από μια βαθιά μπαλιά του Μανωλά, ο Χρήστος Κωστής κερδίζει την μπάλα και με ένα όμορφο σουτ γράφει το 1-1!

1. 17 Μαρτίου 1996. Σε μία στιγμή έντασης που επικρατούσε κόντρα έξω απ’ την μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού, η μπάλα περνούσε ανά δευτερόλεπτα απ’τα πόδια των παικτών, κι ενώ την έχει ο Τσιάρτας, την δίνει στον Κεσπάγια, μετά ξανά στον Τσιάρτα όπου σημειώνει ένα εκπληκτικό γκολ από μακριά και μάλιστα με το δεξί, που ήταν το κακό του πόδι! (ΟΣΦΠ-ΑΕΚ 1-1)

1. 12 Φεβρουαρίου 1997-Ημιτελικά του Κυπέλλου. Μια χρονιά έντασης και νεύρων, καθώς στον πάγκο των «ερυθρόλευκων» βρίσκεται ο Ντούσαν Μπάγεβιτς που προηγουμένως είχε εγκαταλείψει την ΑΕΚ. Ένα μήνα πριν το ματς του Κυπέλλου, η «Ένωση» είχε νικήσει τον Ολυμπιακό σε ματς πρωταθλήματος και κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 και στο παιχνίδι για το κύπελλο. Απ’ την επεισοδιακή εκείνη αναμέτρηση, ξεχώρισε το υπέροχο γκολ του Κασάπη στο 72’. (ΑΕΚ – ΟΣΦΠ 2-1)

1. Στις 31 Ιανουαρίου του 1999, η ΑΕΚ κερδίζει με 2-0 τον Ολυμπιακό σε ένα ματς που αφήνει ιστορία. Μπορεί να πήρε το προβάδισμα με κεφαλιά του Μπατίστα, αλλά αυτό που έμεινε χαραγμένο στην μνήμη όλων είναι η γκολάρα και ο πανηγυρισμός του Νικολαϊδη! Αφού υποδέχτηκε μακρινή σέντρα του Κασάπη, κοντρολάρει στον αέρα και στη συνέχεια στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με ένα καταπληκτικό σουτ! Τα επόμενα λεπτά βρήκαν τον Ανατολάκη ζαλισμένο απ’ το μαρκάρισμα του και τον ίδιο τον Ντέμη να πανηγυρίζει σκαρφαλωμένο στα κάγκελα της Σκεπαστής! (ΑΕΚ-ΟΣΦΠ 2-0)

1. Η 16η μέρα του Φλεβάρη του 2000, βρήκε τους ΟΣΦΠ και ΑΕΚ αντιμέτωπους στο ΟΑΚΑ για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου. Στο 32’, οι «κιτρινόμαυροι» ανοίγουν το σκορ με ένα τρομερό γκολ του Βασίλη Λάκη, ο οποίος με ατομική ενέργεια απ’ την μεσαία γραμμή, κερδίζει την μονομαχία με τον Τοχούρογλου, βρίσκει κενό χώρο και σημειώνει το 0-1! (ΟΣΦΠ – ΑΕΚ 1-1)

1. «Πάρτι πάρτι στις 9 του Μάρτη!» 9 Μαρτίου 2003, η ΑΕΚ πετυχαίνει μια απ’ τις πιο μεγάλες νίκες σε βάρος του Ολυμπιακού. Απ’ αυτό το 1-2 στην Ριζούπολη, το γκολ που ξεχώρισε ήταν και αυτό της νίκης, που σημείωσε ο Κώστας Κατσουράνης στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από κάθετη μπαλιά του Βασίλη Μπορμπόκη, ο Κατσουράνης με το τελευταίο σουτ του αγώνα βρίσκει δίχτυα και εξασφαλίζει στην ΑΕΚ την νίκη! (ΟΣΦΠ – ΑΕΚ 1-2)

1. Και φυσικά, απ’ την λίστα δεν μπορεί να λείπει γκολ απ’ το ματς στο οποίο η ΑΕΚ έβαλε…φωτιά στο πρωτάθλημα και επιβλήθηκε άνετα με 4-0 του Ολυμπιακού! Ο λόγος για τον αγώνα που διεξήχθη τις 30 Μαρτίου του 2008 στο ΟΑΚΑ. Το γκολ λοιπόν που ξεχώρισε περισσότερο, ήταν αυτό του Νίκου Λυμπερόπουλου. Στο 32’, μόλις δυο λεπτά μετά από δική του χαμένη ευκαιρία, «επανορθώνει» με ένα…μαγικό γκολ απ’ τα 25 μέτρα! (ΑΕΚ – ΟΣΦΠ 4-0)

1. Άλλο ένα γκολ, από μία ακόμη αξέχαστη αναμέτρηση ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό. Ο λόγος για τον τελικό κυπέλλου στις 2 Μαΐου 2009, με τα 8 γκολ, τις 2 αποβολές, την παράταση και τα 34 πέναλτι! Απ’ τα γκολ που έκλεψαν την παράσταση εκείνη την ημέρα, ήταν αυτό του Νάτσο Σκόκο. Στο τελευταίο λεπτό, περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του με ένα υπέροχο σλάλομ και πλασάρει εντυπωσιακά τον Νικοπολίδη για το 3-2! (ΑΕΚ – ΟΣΦΠ 4-4)

1. Ο κλήρος «πέφτει» ξανά στον Νάτσο Σκόκο! Αυτή τη φορά, περίπου ένα χρόνο μετά και συγκεκριμένα στις 6 Ιανουαρίου του 2010, όπου ο «υδραυλικός» παίρνει το ματς στα…πόδια του και επικρατεί του Ολυμπιακού με 1-2. Την παράσταση έκλεψε το πρώτο απ’ τα δύο γκολ που σημείωσε σ ’εκείνη την αναμέτρηση. Αυτό το υπέροχο μονοκόμματο γκολ, που έφερε το ματς στα ίσα στο 33’! (ΟΣΦΠ –ΑΕΚ 1-2)

1. Και η σκυτάλη περνάει στον Λεονάρντο! Στις 15 Οκτωβρίου 2011, εξελίσσεται το ματς ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό για την 6η αγωνιστική της Super League. Σ’ ένα μέτριο ματς χωρίς ιδιαίτερες φάσεις, αυτό που μένει είναι το ντεμπούτο του Νίκου Κωστένογλου στον πάγκο της ΑΕΚ και φυσικά η γκολάρα του Λεονάρντο! Δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, κερδίζει την μπάλα μετά από κόντρες και με ένα πολύ όμορφο σουτ-κεραυνό νίκησε τον Κοστάντσο που έμεινε «παγωτό». (ΑΕΚ – ΟΣΦΠ 1-1)

1. Και κάπως έτσι, φτάσαμε στην ανατροπάρα του αιώνα! Ο λόγος για το αξέχαστο 3-2 της ΑΕΚ του Μανόλο Χιμένεθ κόντρα στον Ολυμπιακό, που έλαβε χώρα στο ΟΑΚΑ στις 24 Σεπτεμβρίου του 2017. Το χαραγμένο στην μνήμη όλων μας γκολ της ανατροπής, σημείωσε από ασίστ του Αραούχο ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στο 64’, με σουτ στην κίνηση που αιφνιδίασε τον Καπίνο! (ΑΕΚ – ΟΣΦΠ 3-2)

1. Τι έκανες εκεί ρε Γιακουμάκη;! 4 Φλεβάρη 2018. Δεν θα πω πολλά, μόνο αυτό. «Βγαίνει πρώτος ο Γιακουμάκης στο γύρισμα του Γκάλο, η ΑΕΚ, κάνει την ανατροπή στις καθυστερήσεις, παίρνει προβάδισμα στο σκορ με τον Γιακουμάκη!» Το γκολ αυτό του Γιώργου Γιακουμάκη, πάντα θα είναι συνδυασμένο με αυτή την γλυκιά γεύση του πρωταθλήματος & φυσικά με την τάση της ΑΕΚ να μας κάνει καρδιακούς στα τελευταία λεπτά! (ΟΣΦΠ – ΑΕΚ 1-2)

1. Και κάπου εδώ, σας αποχαιρετώ με ένα υπέροχο…παστέλι του Αραούχο! Τρεις ημέρες μετά το σημαντικότατο διπλό της ΑΕΚ στο Φάληρο επί του Ολυμπιακού και την γκολάρα του Γιακουμάκη, η «Ένωση» κερδίζει για ακόμη μια φορά τους «ερυθρόλευκους», στον επαναληπτικό προημιτελικό του Κυπέλλου. Το γκολ που ξεχώρισε, ήταν αυτό που πέτυχε ο Σέργιο Αραούχο. Συγκεκριμένα, στο 73’ ο «Τσίνο» κλέβει την μπάλα κι εκτοξεύει…πύραυλο απ’ τα αριστερά στην γωνία του Προτό! (ΑΕΚ – ΟΣΦΠ 2-1)