Η Βασίλισα ανέβασε την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο, βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία, επικράτησε με 71-61 του Ρεθύμνου και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Λάνγκφορντ, που σκόραρε 23 πόντους. Πολύ καλός ο Τολιόπουλος, ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Το ματς:

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-2, με καλάθια των Γιάνκοβιτς και Μαυροειδή. Το Ρέθυμνο όμως απάντησε με ένα εντυπωσιακό 9-0 σερί και πήρε το προβάδισμα με 7-11. Ο Ρος μείωσε στους δύο, ο Φράνκαμπ σκόραρε για τρεις, για το +5 των φιλοξενούμενων (9-14). Τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου μπροστά στο σκόρ με 18-19.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα σερί 11-0 της Ένωσης, με πρωταγωνιστή τον Λάνγκφορντ, ο οποίος σκόραρε επτά πόντους σε αυτό το διάστημα (29-19). Το Ρέθυμνο  βρήκε όμως τρόπο να μειώσει τη διαφορά και να ξανά μπει στο παιχνίδι. Ο Φράνκαμπ αρχικά με τρίποντο ξεκόλλησε τους φιλοξενούμενους (29-22). Οι κιτρινόμαυροι διατήρησαν προσωρινά τη διαφορά, με καλάθια του Χρυσικόπουλου (37-28). Όμως στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου το Ρέθυμνο έτρεξε ένα 8-0 σε΄ρι και μείωσε στο πόντο στη λήξη του πρώτου μέρους (37-36).

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με προβάδισμα για το Ρέθυμνο, αρχικά με 37-38 και στη συνέχεια με 41-42. Σε εκείνο το σημείο όμως η Βασίλισσα αφυπνίστηκε και έτρεξε ένα σερί 14-0, με τον Λάνγκφορντ να δίνει τις λύσεις και προβάδισμα 13 πόντων στους γηπεδούχου (55-42). Το Ρέθυμνο μείωσε στη λήξη της τρίτης περιόδου σε 55-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Τολιόπουλος, με δύο συνεχόμενα τρίποντα, καθάρισε το ματς, στέλνοντας τη διαφορά στο +15 για την ΑΕΚ (63-48). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν ωστόσο, χωρίς βέβαια να καταφέρουν να διεκδικήσουν κάτι, στους οκτώ (69-61). Ο Χρυσικόπουλος έγραψε, με όμορφο κάρφωμα, το τελικό 71-61.