H AEK ηττήθηκε με 2-0 από τον Ολυμπιακό και πλέον απομακρύνθηκε κι άλλο από τη κορυφή. Οι Σεμέδο και Καμάρα οι σκόρερ!

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΚ καθώς από το 2΄ λεπτό ο Αλμπάνης κέρδισε την κίτρινη στον Σεμέδο. Ο Έλληνας εξτρεμ έφυγε πολύ ωραία από τα δεξιά με τον Πορτογάλο να τον ανατρέπει και να παίρνει δικαιολογημένα την κίτρινη. Ωστόσο, στο 9΄ ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Σεμέδο.  Ο Ελ Αραμπί έστρωσε στον Σουντανί, που εκτέλεσε τον Τσιντώτα, αλλά ο Σεμέδο με προβολή είναι αυτός που έστειλε  την μπάλα στα δίχτυα. Πιθανόν να μην έμπαινε γκολ χωρίς την παρέμβαση του Πορτογάλου στόπερ. Στο 14΄ η Ένωση απείλησε με τον Ολιβείρα! Ο Πορτογάλος μονομάχησε με τον Παπαδόπουλο και εκτέλεσε από πλάγια θέση, όπου έδιωξε σε κόρνερ ο Σα. Στο 21΄ εκ νέου καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ αυτή τη φορά με τον Ντελέσιτς. Ο Λιβάγια βρήκε τον Ντέλετιτς, που από πλάγια θέση σούταρε και ο Σα που είχε προστατέψει την κλειστή του γωνία έδιωξε σε κόρνερ. Στο 26΄ ακυρώθηκε δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού έπειτα από τη χρήση Βαρ. Έπειτα από μια λάθος συνεννόηση (μετά από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας από ψαλιδάκι του Καμαρά) του Βράνιες με τον Τσιντώτα, ο Ελ Αραμπί δεν παράτησε τη φάση, έγινε κάτοχος της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα. Ωστόσο, ορθώς ακυρώθηκε για  χέρι του Γκιγέρμε στο ξεκίνημα. Το ημίχρονο έληξε με τους Ερυθρόλευκους να προηγούνται με 1-0. Από την άλλη η ΑΕΚ είχε αρκετά θέματα συγκέντρωσης  αλλά και τακτικής. Πολλά λάθη, με τους κιτρινόμαυρους να πηγαίνουν δεύτεροι στις πρώτες μπάλες να μην μπορούν να  διώχνουν καλά και μακριά απο την περιοχή τους τη μπάλα. Στα θετικά ο Ολιβέιρα ήταν  στις φάσεις, τρέχει πολύ, βοηθούσε  και ο Λιβάγια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε  με τον  Ομάρ στο 49 να γίνεται κάτοχος της μπάλας από τα δεξιά, όντας αμαρκάριστος, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσιντώτα που έδιωξε σε κόρνερ. Η ΑΕΚ άρχισε σιγά σιγά να βρίσκει κενούς χώρους και να δημιουργεί προβλήματα στην κόντρα με τον Ολυμπιακό να δείχνει κουρασμένος.. Στο 66΄ ο  Ποντένσε έστρωσε στον Καμαρά, που από το ημικύκλιο έπιασε δυνατό σουτ και ο Τσιντώτας έδιωξε σε κόρνερ.  Η ΑΕΚ μετά το 65΄ πατούσε καλύτερα στο γήπεδο από τον Ολυμπιακό. Ωστόσο, ο Καμάρα ξέρανε την ΑΕΚ στο 77΄! Ο Καμαρά έπιασε δυνατό σουτ από το ημικύκλιο και έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Τσιντώτα. Ήταν τρίτη και φαρμακερή για τον μέσο των Πειραιωτών. Μετά το γκολ οι κιτρινόμαυροι έβγαζαν κυρίως νεύρα στον αγωνιστικό χώρο. Το ματς έληξε με την Ένωση να χάνει το μεγάλο ντέρμπι και να απομακρύνεται από την κορυφή επιβεβαιώνοντας έτσι το τίτλο του αουτσαιντερ.

Είναι κρίμα που η Ένωση κατάφερε να χάσει το συγκεκριμένο ματς καθώς είδαμε τον Ολυμπιακό ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο να ξεμένει από δυνάμεις. Ωστόσο, τα λάθη των κιτρινόμαυρων είτε στις χαμένες ευκαιρίες είτε στα αμυντικά καθήκοντα κόστισαν ακριβά.