Η Ένωση δεν «μάσισε» από το γρήγορο γκολ, έπαιξε μπαλάρα και με γκολ του Σιμόες στις καθυστερήσεις πέρασε από την Τρίπολη επικρατώντας με 3-2 του Αστέρα.

Με διάταξη 3-5-2, όπως και στο «Γ. Καραϊσκάκης», παρέταξε την ομάδα του ο Μπόρχα Χιμένεθ. Ο Παπαδόπουλος κάτω από τα δοκάρια και οι Βαλιέντε, Αντζουλά, Σουάρεθ στην τριπλέτα των στόπερ. Κώτσιρας και Κυριακόπουλος οι δύο μπακ-χαφ, με τους Ιγκλέσιας, Μπόρχα Φερνάντεθ στον άξονα. Ο Ριέρα είχε ελεύθερο ρόλο, σαν οργανωτής, με τους Μάρκ Φερνάντεθ και Λουίς Φερνάντεθ να αποτελούν το επιθετικό δίδυμο.

Ίδια διάταξη και από τον Νίκο Κωστένογλου για την ΑΕΚ. Ο Μπάρκας στην υπεράσπιση της εστίας, με τους Βράνιες, Τσιγκρίνσκι και Μπακάκη στην τριάδα της άμυνας. Παουλίνιο και Χουλτ οι δύο που κάλυπταν την δεξιά και αριστερή πλευρά, αντίστοιχα, με τους Σιμόες, Γαλανόπουλο να είναι τα δύο χαφ. Μπροστά τους ο Βέρντε σε ελεύθερο ρόλο, με τους Ολιβέιρα και Λιβάγια να είναι οι δύο προωθημένοι.

Ιδανικό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους στο παιχνίδι, που κατάφεραν να αινφιδιάσουν την ΑΕΚ. Ο Ριέρα με… μπαλιά-τρύπα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας έβγαλε τον Λουίς Φερνάντεθ σε θέση τετ-α-τετ και αυτός με άψογο τελείωμα δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Μπάρκα για το 1-0 (3’). Το γκολ των γηπεδούχων, όμως, έδειχνε να ξυπνάει τους φιλοξενούμενους που πήραν την κατοχή της μπάλας, έλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό και ανέβαζαν την πίεσή τους προς τα καρέ του Παπαδόπουλου. Αφού απείλησαν στο 11ο λεπτό με τον Σιμόες, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο άουτ, κατάφεραν να φέρουν το σκορ στα ίσα με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου στο ματς.

Μετά από εκτέλεση φάουλ, λοιπόν, του Βέρντε, ο Ολιβέιρα πήδηξε και προσπάθησε να κάνει την κεφαλιά αλλά έκανε… τσαφ. Για καλή του τύχη, όμως, η μπάλα βρήκε στο πόδι του και κατέληξε στην δεξιά γωνία του Παπαδόπουλου για το 1-1! Σιμόες και Γαλανόπουλος ήταν εξαιρετικοί και έκλεβαν διαρκώς μπάλες, είχαν περιορίσει τους γηπεδούχους και οι «κιτρινομαυροι» συνέχιζαν να διατηρούν τον έλεγχο. Λίγο έλειψε, βέβαια, από το… πουθενά να δεχτούν δεύτερο γκολ μετά από κακή απομάκρυνση του Τσιγκρίνσκι αλλά ο Ριέρα έκανε… τσαφ και δεν βρήκε εστία από τα πέντε μέτρα!

Αφού οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν σε γκολ την ευκαιρία που τους παρουσιάστηκε, λίγο έλειψε να το πληρώσουν αλλά είχαν… Άγιο! Γιατί στο 38ο λεπτό ο Ολιβέιρα εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Αντζουλά και πέρασε τον Παπαδόπουλο αλλά για κακή του τύχη η μπάλα βρήκε στο πίσω μέρος του ποδιού του και δεν κατάφερε να τελειώσει την φάση. Και έξι λεπτά αργότερα, ο Βέρντε μετά την πάσα του Ολιβέιρα δεν κατάφερε να νικήσει τον πορτιέρε του Αστέρα από πλεονεκτική θέση, με το 1-1 να μένει μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Ωστόσο, ο Νίκος Κωστένογλου είχε να αντιμετωπίσει αρχικά τον τραυματισμό του Ολιβέιρα, με τον Αλμπάνη να περνάει στη θέση του και στην ανάπαυλα το πρόβλημα του Γαλανόπουλο, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Σιμάο.