Το aek-fans και συγκεκριμένα ο Μιχάλης Χατζάκης βρέθηκαν εχτές (20/6) στο ΟΑΚΑ για την αναμέτρηση της ΑΕΚ με τον Άρη και μας παρουσιάζουν τις 5 στιγμές που σημάδεψαν το ισόπαλο 2-2 παιχνίδι.

1. Ο ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΒΕΛΕΘ:

Ο αμυντικός του Άρη πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου μόλις στο 12′, σε μια προσπάθεια να κυνηγήσει τη μπάλα ένιωσε το πόδι του να τον τραβάει με αποτέλεσμα να μην μπορεί να συνεχίσει. Το ιατρικό τιμ του Άρη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, ο Βέλεθ έμεινε για αρκετή ώρα πεσμένος στο έδαφος, ξέσπασε σε κλάματα και δεν μπορούσε να συνεχίσει. Οι εκτιμήσεις των γιατρών θα δείξουν το τι έχει συμβεί, όμως ο Ισπανός δύσκολα θα αγωνιστεί στον επαναληπτικό κυπέλλου της Τετάρτης

2. Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΛΙΒΑΓΙΑ – ΕΝΙΝΓΚ:

Ο Κροάτης επιθετικός της ΑΕΚ τα είπε με τον Γερμανό προπονητή του Άρη στο ημίχρονο του χθεσινού παιχνιδιού. Ποτέ δεν μάθαμε τι είπαν, όμως μίλαγαν για αρκετή ώρα. Ο Λιβάγια πέρασε εκτός αγώνα στο 59′ και την θέση του πήρε ο Ολιβέιρα.

3. Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΤΟΥ ΜΑΝΤΑΛΟΥ:

Στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης, με την ΑΕΚ να έχει κερδίσει κόρνερ, ο διαιτητής Παπαπέτρου μαζί με το VAR θα δώσουν πέναλτι σε βάρος του αρχηγού της Ένωσης. Ο Μάνταλος κράτησε τον Μπα και τον πέταξε στο έδαφος, έπειτα από το φάουλ του Ματίγια που μπλόκαρε ο Μπάρκας. Έτσι ο Γκάμα άνοιξε το σκορ για τον Άρη. Ο Μάνταλος είχε την ασίστ στον Αραούχο και έκανε ένα πολύ καλό ματς, αλλά αυτό που μένει σε όλους είναι η απερισκεψία του.

4. ΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΧΑΜΕΝΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ:

Η ΑΕΚ κατάφερε να χάσει βαθμούς σε ένα ματς όπου είχε 4 καθαρές φάσεις. H Ένωση μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πριν καν συμπληρωθούν πέντε λεπτά στον αγώνα έχασε μία τεράστια ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα. Ο Πέτρος Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Νταμιάν Σιμανσκι με υπέροχη κεφαλιά βρήκε τον Σέρχιο Αραούχο, όπου αστόχησε από την μικρή περιοχή του Άρη. Όσο περνούσε η ώρα, οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα ανέβαζαν την απόδοσή τους και έφτασαν πολύ κοντά στο 1-0 στο 40ό λεπτό, αλλά το πλασέ του Σιμάνσκι από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής πέρασε ελάχιστα έξω απ’ το αριστερό δοκάρι του Κουέστα. ίδια ακριβώς φάση έγινε και στο 69′ με τον ίδιο πρωταγωνιστή. Και φυσικά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους , ο Αραούχο άφησε πίσω τον Μπα, βγήκε τετ α τετ ολομόναχος με τον Κουέστα, αλλά το πλασέ του ήταν απογοητευτικό.

5. Ο ΝΕΛΣΟΝ ΠΟΥ.. ΣΚΟΡΑΡΕΙ:

Τι κι αν δεν έχει ρυθμό; Ο Νέλσον Ολιβέιρα έχει άμεση επαφή με την αντίπαλη εστία και το δείχνει. Πέρασε στον αγώνα στο 59′ και βρήκε γκολ καθώς εκτέλεσε άψογα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Όποτε ο Πορτογάλος βρίσκεται στην εντεκάδα της ΑΕΚ, βλέπουμε μια άλλη Ένωση εντός αγωνιστικού χώρου.