Η ΑΕΚ κέρδισε με 0-2 την Τραμπζνοσπορ, όμως δεν κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ με αποτέλεσμα να μείνει εκτός ομίλων. Τα γκολ οι Λιβάγια-Μάνταλος.

Η ΑΕΚ μπήκε εντελώς μεταμορφωμένη στο πρώτο μέρος και έπνιξε τον αντίπαλο, και έτσι από το 24΄ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Λιβαγια, ο οποίος πήγε στη μπάλα μέσα στη περιοχή και την πέρασε υπέροχα  πάνω από τον Τσακιρ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 0-1. Η ΑΕΚ έδειχνε ασταμάτητη μέσα στο γήπεδο.

Στο 30΄ ο Μικελ ανατρέπει τον Ολιβειρα μέσα στη περιοχή και έτσι η ΑΕΚ με τον Μάνταλο να ευστοχεί  έκανε το 0-2. Ανύπαρκτη η Τραμπζνοσπορ! Η ΑΕΚ έκανε ότι ήθελε μέσα στο γήπεδο! Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολιβειρα έπειτα από τρομερή μπαλιά του Λιβάγια δεν κατάφερε να κερδίσει τον Τσακιρ. Η ΑΕΚ μπήκε στα αποδυτήρια με το καλύτερο δυνατό σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κούραση και η κόπωση ήταν εμφανής για τους κιτρινόμαυρους.  Ωστόσο, η ΑΕΚ δεν παρέδωσε τα όπλα. Συνέχισε να πιέζει και να προσπαθεί να βρει το 3ο γκολ που θα της έδινε το εισιτήριο για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Κωνστένογλου ανακάτεψε την τράπουλα καθώς έριξε μέσα κρίστισιτς αντί του Γαλανόπουλου,  Γιακουμάκη αντί του Μάνταλου και Κλωναριδή αντί του Οικόνουμου, Ωστόσο καμία από τις αλλαγές του δεν κατάφεραν να προσφέρουν φρεσκάδα, με την ΑΕΚ όσο περνούσαν τα λεπτά να υποχωρεί σε φυσική κατάσταση.

Έτσι η Τραμπζονσπορ βρήκε χώρους και απείλησε αρκετές φορές όμως εκεί ήταν ο Μπάρκας για κατεβάσει ρολά. Πραγματικά όλοι οι παίκτες έδωσαν και την ψύχη τους στη Τραπεζούντα για αυτό και αποκλεισμός μας αφήνει μια γλυκιά γεύση και ένα μεγάλο Γιατί.

Γιατί αν η ΑΕΚ είχε έναν κανονικό προπονητή τώρα θα ήταν στους ομίλους του Γιορόπα Λίγκ. Η ΑΕΚ όπως αποδείχθηκε πλήρωσε ακριβά την επιλογή Καρνόσο.