Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 1-0 από τον ΌΦΗ στο Ηράκλειο  με αποτέλεσμα να πετάξει λευκή πετσέτα στο πρωτάθλημα.

Η Ένωση ξεκίνησε με το 3-5-2 για πρώτη φορά μετά από το ματς με την ΑΕΛ. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε πολλές μάχες και αρκετές λάθος μπαλιές στη μεσαία γραμμή. Η ΑΕΚ ξεκίνησε να παίζει με πάθος, αλλά οι μακρινές διαγώνιες μπαλιές από τα στόπερ δεν είχαν κανένα νόημα σε γήπεδο μικρών διαστάσεων. Πολλές οι λανθασμένες μπαλιές από τον Μάνταλο στα πρώτα λεπτά. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο σε ένα στείρο πρώτο μέρος χωρίς πολλές φάσεις.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ΟΦΗ να ανοίγει το σκορ στο 53΄. Ο Νέιρα πάσαρε στον Σεμέντο, αυτός με έξοχη προσποίηση ανάγκασε τον Βράνιες να τον παρακολουθεί και με αριστερό σουτ θα στείλει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπάρκα για το 1-0. Τραγική αντίδραση από όλη την αμυντική τριάδα στο γκολ. Η ΑΕΚ μετά το γκολ δεν μπορούσε να φτιάξει φάση και να βγάλει αντίδραση. Στο 64΄ ο Μάνταλος σημαδεύει τον Λιβάια στο δεύτερο δοκάρι, αλλά αυτός δεν μπορεί να πιάσει την προβολή. Στο 73΄ ο Κωστένογλου το γύρισε σε 4-2-3-1 με Μπακάκη δεξί μπακ, Μάνταλο δεξιά και Αλμπάνη αριστερά. Στο 88΄ ο Βράνιες αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα.  Άλλη μια τραγική στιγμή στην καριέρα του Βόσνιου που ενώ προσπαθούσε να πάρει καλύτερη θέση ξάπλωσε τον αμυντικό του ΟΦΗ με χτύπημα. To ματς έληξε με την Ένωση να χάνει με κάτω τα χέρια