Δύσκολη νύχτα η αποψινή, Μαύρη θα έλεγα. Μια ομάδα χωρίς αρχή,μέση,τέλος. Αλήθεια τι να πούμε απόψε;

Γράφει ο Ανδρέας Τζουμανέκας

Είναι λίγες ώρες μετά από το τελευταίο σφύριγμα του Γκεστράνιους και ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι συνέβη απόψε. Όλα ξεκινούν από το κλίμα στην ομάδα. Όταν ο βασικός σου κεντρικός αμυντικός κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο,και τιμωρείται από την διοίκηση , μοιραία έρχεται η μέρα που θα τον χρειάζεσαι,άλλα δεν θα είναι εκεί. Έτσι λοιπόν φτάσαμε να δούμε βασικό στο αποψινό ντέρμπι τον Σβάρνα, που δεν έχω κάτι με το παιδί αλλά δεν κάνει για ΑΕΚ. Άρα πάμε σε ένα κεντρικό αμυντικό δίδυμο τόσο ειδικών συνθηκών που ούτε σε οικογενειακό διπλό δεν έχει συνυπάρξει. Στο κέντρο αναμενόμενα οι Σιμόες και Κρστισιτς να συνθέτουν έναν άξονα φαινομενικά απροσπέλαστο. Και μπροστά μια καυτή τετράδα με Μάνταλο αριστερά, Βέρντε δεξιά Ολιβέιρα αιχμή του δόρατος και πίσω του ο Λιβάια.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει την πρώτη επίθεση στο 3ο λεπτό, και τον Ολιβέιρα να σουτάρει χωρίς να βρει στόχο. Από εκεί και έπειτα ο Παναθηναϊκός όχι μόνο ισορρόπησε τον αγώνα άλλα πήρε τα ηνία με κατοχή της τάξεως του 74%. με συνεχείς μεταβιβάσεις της μπάλας οι πράσινοι απειλούσαν κυρίως με τον Χατζηγιοβάνη από την πλευρά του Μπακάκη που είχε ευτυχώς την βοήθεια του Βέρντε. Κάπως έτσι φτάνουμε στο 18ο λεπτό που με μια μακρινή μεταβίβαση ο Βέρντε βγάζει την σέντρα ο Διούδης διώχνει ο Λιβάια στην επαναφορά σουτάρει η μπάλα κοντράρει στρώνεται στον Μπακάκη που με ένα ασύλληπτο σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Παναθηναϊκού. Το μομέντουμ του αγώνα άλλαξε, και όλα έδειχναν ότι πάμε  για μια εύκολη νίκη. Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε πάλι το παιχνίδι είχε κάποιες ευκαιρίες και δέχεται το δεύτερο γκολ πάλι στην κόντρα, με τον Νέλσον Ολιβέιρα να βρίσκει δίχτυα για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι.

Με την λήξη του ημιχρόνου βλέπουμε την συντριπτική κατοχή του Παναθηναϊκού, το σκορ να γράφει 0-2, και λέμε πως εύκολα ή δύσκολα η ΑΕΚ θα φύγει με το τρίποντο από το ΟΑΚΑ. Με την σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κωστένογλου περνάει στον αγώνα τον Σιμάο αντί του Κρστισίτς. Στην συνέντευξη τύπου μάθαμε ότι ήταν αναγκαστική η αλλαγή του καθώς ρωτήθηκε για τον λόγο που αντικατέστησε τον Σέρβο. Με το καλησπέρα η ΑΕΚ έχει τριπλή ευκαιρία να κάνει το 0-3 και να τελειώσει το παιχνίδι πριν καν αρχίσει. Ο Ολιβέιρα αρχικά στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, και στην συνέχεια ο Βέρντε θα νικηθεί δυο φορές από τον καταπληκτικό απόψε Διούδη. Από εκεί και μετά οι Πράσινοι ανέλαβαν πρωτοβουλίες και κάθε φάση τους μύριζε γκολ. Η ανωτερότητά τους σφραγίζεται με το γκολ του Μακέντα ( έγινε αναφορά πως θέλει ιδιαίτερη προσοχή από το αμυντικό μας δίδυμο) στο 67ο λεπτό. Στα υπόλοιπα λεπτά που απέμεναν η ΑΕΚ εξαφανίστηκε από τον αγώνα,  3 λεπτά μετά ο Περέα κάνει το 2-2 και βάζει φωτιά στον αγώνα ,με 20 λεπτά να απομένουν για την λήξη.

Ο Κωστένογλου αναλαμβάνει να αλλάξει την κατάσταση και έτσι διαπράττει το πρώτο εγκληματικό λάθος (τακτικής όπως δήλωσε ο ίδιος) βγάζοντας τον μοναδικό επικίνδυνο παίκτη για την πράσινη άμυνα Ολιβέιρα, βάζοντας στην θέση του τον Αλμπάνη. Ο αγώνας στα τελευταία 10 λεπτά έγινε ροντέο, και παίζοντας τα ρέστα του ο τεχνικός της ΑΕΚ βάζει τον Γιακουμάκη φορτώνοντας πάλι την επίθεση βγάζοντας όμως τον εξαιρετικό απόψε Βέρντε.

Όλα έδειχναν πως πάμε για μια ισοπαλία η οποία θα ήταν και κολακευτική για την ΑΕΚ άλλα το ποδόσφαιρο επιβραβεύει αυτούς που επιμένουν, έτσι στο 88ο λεπτό ένας παλιός μας γνώριμος ο Κολοβέτσιος με άπιαστη κεφαλιά κρεμάει τον Μπάρκα και κάνει το 3-2. Ένα γκολ που δεν το πανηγύρισε σεβόμενος το πέρασμα του από την ΑΕΚ και όσα πέρασε σε αυτά τα 3 χρόνια.

Από αύριο κιόλας πρέπει να ληφθούν αποφάσεις για ριζικές αλλαγές. Έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στο πρόσωπο του Ίλια και θεωρώ πως έχει αρχίσει ήδη τις πρώτες επαφές για τις αλλαγές που πρέπει να γίνουν δίνοντας προτεραιότητα στην αλλαγή προπονητή. Αύριο θα είναι μια δύσκολη μέρα και προβλέπεται εβδομάδα αλλαγών.Ίδωμεν.