Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-2 από τον ΠΑΟ ενώ έδειχνε να κάνει πάρτι στο ντέρμπι μέχρι το 67΄ όπου και κέρδιζε με 0-2. Οι Πράσινοι έκαναν ολική ανατροπή μετά το 70΄ .

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς δίχως εκπλήξεις με  4-2-3-1 έχοντας τον Μπάρκα κάτω από τα δοκάρι. Το ματς ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει την πρώτη ευκαιρία στο 3΄ με τον Βέρντε, ο οποίος πήρε την κόντρα από την απομάκρυνση του Πούγγουρα, όντας σε θέση μέσα δεξιά, αλλά το σουτ που επιχείρησε  πέρασε ψηλά άουτ. Στο 15 ΄ οι Κιτρινόμαυροι ζήτησαν πέναλτι σε σπρώξιμο του Ολιβειρα αλλά το Βαρ έδειξε συνέχεια. Στο 18΄ η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Μπακάκη, ο οποίος έκανε ένα άπιαστο σουτ από το ύψος της περιοχής και να νίκησε τον Διούδη, που νωρίτερα είχε διώξει την σέντρα του Βέρντε από δεξιά ενώ στη συνέχεια το σουτ του Λιβάγια είχε βρει πάνω στον Σένκεφελντ… Ο Παναθηναϊκός  πίεζε την Ένωση  ενώ είχε την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να βρίσκει χώρους για να γίνει επικίνδυνος.

Στο 31΄ ο ΠΑΟ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Χατζηγιοβανη, μετά από ατομική ενέργεια, έκανε ένα δυνατό σουτ το οποίο κατέληξε  στην αριστερή γωνία της εστίας του Μπάρκα και ακολούθως κόρνερ, που πέρασε ανεκμετάλλευτο στη συνέχεια, λόγω επιθετικού φάουλ του Δωνη. Στο 35′ η Ένωση έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ολιβειρα με τον Ολιβέιρα να βγαίνει τετ α τετ με τον Διούδη, που αποκρούει εντυπωσιακά, ενω στην εξέλιξη της φάσης ο Σένκεφελντ παραχωρεί κόρνερ… Ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ έκανε το 0-2 με τον Ολιβειρα, έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά και την κεφαλιά του Μάνταλου,  ο Ολιβέιρα στο δεύτερο δοκάρι έστειλε  τη μπάλα από κοντά στα δίχτυα του Διούδη. Το ημίχρονο έληξε με την ΑΕΚ να κάνει παράσταση νίκης  και να οδηγήσει τον κόσμο σε αποδοκιμασίες…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Κωστένογλου να βάζει τον Σιμάο αντί του Κρίστισιτς, Η ΑΕΚ μπήκε με αυτοπεποίθηση στο δεύτερο ημίχρονο και στο 52΄ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία.  Ο Ολιβέιρα βγήκε τετ α τετ, μετά απο πάσα του Χουλτ πλάσαρε πάνω από τον Διούδη, στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα, στην επιστροφή σουτ του Βέρντε, έδιωξε με τα πόδια δύσκολα ο Διούδης, νέο σουτ του Ιταλού τέλος η φάση. Τριπλή τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ.  Στο 62′ ‘ένα σουτ του Μακέντα από το ημικύκλιο της περιοχής, πέρασε  άουτ.  Στο 67΄ ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 2-1 με τον Μακέντα,  οποίος έκανε την ατομική ενέργεια από τα αριστερά και με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή μείωσε σε 2-1.  Στο 70΄ ο Παναθηναϊκός με τον Περέα να σκοράρει από κοντά μετά το γύρισμα του Χατζηγιοβάνη, αλλά το γκολ ακυρώθηκε αρχικά ως  οφσάιντ και έπειτα δόθηκε γκολ. Ο Παναθηναϊκός πήρε τα ινία του αγώνα και έτσι στο 88΄  έκανε την ολική ανατροπή με τον Κολοβέτσιο. Μέτα από κόρνερ του  Ζαχίντ ο Κολοβέτσιος έπιασε ωραία κεφαλιά για την ανατροπή.