Ο Πέτρος Μάνταλος έχει ξεκινήσει την νέα ποδοσφαιρική σεζόν με το δεξί καθώς έχει ξεχωρίσει με τις εμφανίσεις του.

Η ΑΕΚ εδώ και λίγες μέρες έχει ξεκινήσει και επίσημα την προσπάθεια της να μπει στους ομίλους του Europa league. Στο δρόμο της βρέθηκε η Ρουμάνικη Κράιοβα, με τους κιτρινόμαυρους να παίρνουν την πρόκριση έπειτα από το διπλό 0-2 μέσα στη Ρουμάνια και  το 1-1 στο ΟΑΚΑ.

Ωστόσο, η εμφάνιση της ομάδας σε αυτά τα δυο επίσημα παιχνίδια κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα. Ειδικά το δεύτερο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ ήταν άκρως απογοητευτικό, που ουδείς θέλει να θυμάται.  Το ευχάριστο γεγονός ωστόσο είναι πως και στα δυο αυτά ματς ο καπιτάνο της Ένώσης έβαλε τη δίκη του σφραγίδα. Ο Πέτρος Μάνταλος ήταν ο παίκτης που άνοιξε το σκορ στη Ρουμάνια και έδωσε αέρα πρόκρισης στην ομάδα. Ο Μάνταλος εκμεταλλεύτηκε άρτια την άσιστ του Λιβάγια και με υπέροχη ψηλοκρεμαστή κεφάλια έκανε το 0-1.

Στον επαναληπτικό αγώνα ο Μάνταλος ήταν από τους κορυφαίους στον αγωνιστικό χώρο και από αυτούς που διασώθηκαν από την τραγική εικόνα της Ένωσης. Ο Μάνταλος ξεκίνησε ως αριστερό εξτρεμ, ωστόσο μέσα στο γήπεδο πολλές φορές τον βλέπαμε στη μεσαία γραμμή για να παίρνει μπαλιές. Ήταν πολύ δραστήριος και σε πολλές περιπτώσεις έβαζε δύσκολα στην αντίπαλη άμυνα, με αποκορύφωμα στο γκολ που πέτυχε.

Στο 25΄ ο καπιτάνο έκανε μια πανέμορφη ατομική ενέργεια, μπούκαρε μέσα στη περιοχή και με όμορφο πλάσε έκανε το 1-0.  Επί της ουσίας, σφράγισε την πρόκριση της Ένωσης. Βέβαια στη συνέχεια η ΑΕΚ φλέρταρε με τον αποκλεισμό.  Η ουσία είναι πως η ΑΕΚ προκρίθηκε και πλέον επιθυμεί να αφήσει πίσω της την κακή εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου και να πάει με άλλον αέρα στα κρίσιμα ματς με την Τράμπζονσπορ.

Αποτελεί γεγονός πως ο Μάνταλος βρίσκεται σε καλό φεγγάρι αυτή την περίοδο και αυτό είναι πολύ θετικό για την ίδια την ΑΕΚ.