Η Ένωση «καθάρισε» τον ΟΦΗ μέσα στην έδρα του με 0-2 και πλέον σκαρφάλωσε μονή της στην 2η θέση! Τα γκολ οι Λιβάγια και Βέρντε

Ο Καρέρα ξεκίνησε το ματς με 4-2-3-1 έχοντας στη κορυφή της επίθεσης τον Ολιβείρα στα άκρα τους Λιβάγια και Αλμπάνη με τον Μάνταλο να ξεκινά πίσω από τον Πορτογάλο. Το δίδυμο στα χαφ ήταν ο Σιμανσκι με τον Κρίστισιτς. Ενώ η τετράδα στην άμυνα αποτελούταν από τους Λοπεζ, Βράνιες,, Τσιγκρίνσκι και Μπακάκη με τον Μπάρκα να είναι κάτω από τα δοκάρια.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και στο 6΄ ο Κρίστιτιτς έπιασε ένα δυνατό σουτ όπου και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ. Στο 8  έπειτα από γύρισμα του Σιμάνσκι, δεν βρήκε καλά την μπάλα ο Αλμπάνης και ετσι χάθηκε η ευκαιρία. Η ΑΕΚ ανέβαζε τον ρυθμό συνεχώς και στο 21 ο Ολιβείρα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ καθώς η κεφαλιά που πήρε την έβγαλε εντυπωσιακά ο Ουάιλι. Στο 31΄ ο Μάνταλος είδε πολύ ωραία και με κάθετη βρήκε τον Ολιβέιρα που από πλάγια θέση σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του ΟΦΗ. Στο 42΄ η Ένωση άνοιξε το σκορ με γκολ του Λιβάγια, καθώς ο Κροάτης δέχτηκε πανέμορφη σέντρα από το Λοπεζ και κέρδισε τον Ουάιλι.  Στο 45΄ο ΟΦΗ είχε δοκάρι με τον Φιγκειρέδο που έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή. Το ημίχρονο έληξε με την ΑΕΚ να έχει καλύτερη εικόνα σε όλα τα επίπεδα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει ακόμα πιο δυνατά και να πιέζει τον αντίπαλο για ένα δεύτερο γκολ. Στο 60΄ ο Βέρντε πέρασε αντί του Αλμπάνη και χρειάστηκαν 5 λεπτά για να πετύχει το 0-2 ο Ιταλός. Οι παίκτες της ΑΕΚ άλλαξαν κοντά στις 15 πάσες, στο μισό γήπεδο του ΟΦΗ. Η μπάλα έφτασε δεξιά στον Βέρντε, με τον Ιταλό να πατάει περιοχή, να σηκώνει κεφάλι, να φέρνει τη μπάλα στο αριστερό και απο πλάγια θέση να κάνει ένα εξαιρετικό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στην απέναντι γωνία του τέρματος! Στο 75΄ ο Αραούχο πήρε την θέση του Ολιβείρα.

Ο αγώνας έληξε με την ΑΕΚ να επικρατεί με 0-2 τον ΟΦΗ και να σκαρφαλώνει στην 2η θέση. Πολύ βελτιωμένη η ομάδα του Καρέρα που επί της ουσίας έπνιξε τον ΟΦΗ και κατάφερε με ευκολία να πάρει το πολυπόθητο διπλό.

Επιμέλεια Φωτογραφίας: Βασίλης Καλαμπόκας