Κυρίαρχη ΑΕΚ, έβγαλε νοκ-άουτ τον Ολυμπιακό στην Ηλιούπολη και πέταξε για… κούπα!

Η «Ένωση» επικράτησε με 28-25 στην παράταση των «ερυθρόλευκων» (23-23 σκορ κανονικής διάρκειας) και προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης, μια νίκη που της ανοίγει διάπλατα τον δρόμο για την κατάκτηση του τίτλου.
Έτσι, οι πρωταθλητές Ελλάδας «έσβησαν» τις ήττες από τον Ολυμπιακό σε Σούπερ Καπ και Πρωτάθλημα, πανηγυρίζοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση, εκεί όπου θα τεθούν αντιμέτωποι με τη Δράμα.
Το ματς:
Η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Αραμπατζή (0-1), με τον Ολυμπιακό, όμως, να αντιδρά και πετυχαίνει τρία τέρματα με τους Σάββα, Μοντόρο και Βίντα (3-1), «χτυπώντας» τους φιλοξενούμενους στην αντεπίθεση.
Η «Ένωση» μείωσε με τον Γιόνσον στο 7’ (3-2), αλλά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ξανά απάντηση, σημειώνοντας δυο τέρματα με τους Σλίσκοβιτς και Μοντόρο (5-2). Οι γηπεδούχοι συνολικά έβγαζαν μια ανωτερότητα (6-4 στο 13’), με τον Αραμπατζή να κρατάει τους «κιτρινόμαυρους» κοντά στο σκορ (6-5), ενώ στη συνέχεια υπήρχε ισορροπία στο ματς, με τον Λιάπη να ισοφαρίζει για την ΑΕΚ στο 22’ (8-8).
Ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα (9-8) με τον Σάββα, αλλά δέχτηκε άμεσα την ισοφάριση με τον Μίλερ στο 23’ (9-9), με την «Ένωση» να περνάει μπροστά στο σκορ ξανά με τον Μίλερ (9-10). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον εξαιρετικό, Σάββα, ολοκληρώνοντας το πρώτο μέρος μπροστά σκορ με το τέρμα του Κοτανίδη για το 11-10.
Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με τον Ολυμπιακό να μην χάνει το προβάδισμα, ενώ από την άλλη πλευρά η ΑΕΚ ισοφάριζε και δεν άφηνε την αντίπαλό της να πάρει διαφορά (14-14). Μάλιστα, στο 37’ πήρε προβάδισμα στο σκορ με το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μαντάλινιτς για το 14-15, με τον Τζίμπουλα να ισοφαρίζει σε 15-15 από θέση πίβοτ.
Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τα τέρματα των Μαντάλινιτς και Τικ για το 15-17 (42’), διατηρώντας τη διαφορά με τον Γιόνσον (16-18). Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και πέρασε μπροστά στο 50′ για το 19-18, ενώ η ΑΕΚ «απάντησε» με τους Τικ και Παπαδιονυσίου για το 19-20. Το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με το 23-23 να είναι το τελικό σκορ της κανονικής διάρκειας, μιας και ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Τέπερ, φώναξε «παρών» κάνοντας δυο σπουδαίες επεμβάσεις, μια σε πέναλτι του Σλίσκοβιτς στο 59:37 και τη δεύτερη σε τετ α τετ του Τζίμπουλα στο 59:59.
Στην παράταση ο Σλίσκοβιτς έκανε το 24-23, με την ΑΕΚ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια για το 24-24 με τον Αραμπατζή, ενώ στο β’ ημίχρονο της παράτασης οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν να το θέλουν περισσότερο και με τρία γκολ του Μίλερ έκαναν το 25-28 που ήταν και το τελικό σκορ, με την ΑΕΚ να παίρνει τη μεγάλη πρόκριση.
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 5-3, 6-5, 8-7, 9-9, 11-10 (ημ.), 14-14, 15-16, 16-17, 19-18, 21-21, 23-23.
Η παράταση: 2-2, 0-3.
Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 2, Τζίμπουλας 2, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 7, Δομπρής, Πασσιάς 1, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 8.
AEK (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής 5, Τικ 3, Κρητικός, Γιόνσον 4, Μαντάλινιτς 3, Μάλλιος 1, Τέπερ, Ηλιούπολος, Tόμε, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Μίλερ 5, Λέμος, Κεδέρης 1.