1. Ένα παιχνίδι με χαρακτήρα τελικού, μια ομάδα αποδεκατισμένη, και ο απών Λιβάγια που δεν μπορεί να φέρει μόνο αυτός την άνοιξη

Από την αρχή της εβδομάδας όταν και άρχισαν ένας ένας οι παίκτες να βγαίνουν νοκ άουτ, φαινόταν πως η ομάδα θα πάει στο ματς με τον Άρη με πειραματική εντεκάδα και θα χρειαστεί να  καταθεσει και την ψυχή της στον ανανεωμένο αγωνιστικό χώρο του ΟΑΚΑ.

Αρχικά η ομάδα έχει χάσει τους δύο καλύτερους βασικούς κεντρικούς αμυντικούς   για παρτενέρ του Βράνιες ο οποίος επέστρεψε από την τιμωρία που του είχε επιβληθεί. Στην συνέχεια ο Κωστένογλου βλέπει τον Κρστισιτς να βγαίνει εκτός λόγω γαστρεντερίτιδας, και κάπου εκεί σκεφτόμαστε όλοι τι άλλο θα μπορούσε να συμβεί. Πόσο πιο στραβά θα μπορούσαν να γίνουν τα πράγματα λίγες μέρες πριν από αυτό το πολύ κρίσιμο παιχνίδι.

Τελικά τα χειρότερα δεν είχαν έρθει. Στην τελευταία προπόνηση της ομάδας ο Κωστένογλου είδε τον Νίκλας Χούλτ να βγαίνει και αυτός εκτός πλάνων του προπονητή και την ομάδα να μένει με ένα μόνο αριστερό μπακ.Εκεί που λες τι άλλο θα γίνει, έρχεται τελευταία στιγμή ο τραυματισμός του φορμαρισμένου Γαλανόπουλου, για  να συμπληρωθεί το παζλ της γκαντεμιάς.

Στα του αγώνα τώρα η ομάδα ξεκίνησε πολύ νωθρά ο Άρης μπήκε αποφασισμένος να πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι του και άρχισε να φαίνεται απ’ τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ προσπαθούσε κυρίως από τα δεξιά να απειλήσει τον Άρη, με τον Βέρντε να κάνει άλλο ενα καταπληκτικό παιχνίδι και να είναι ο μόνος διασωθείς από το γενικό ναυάγιο του ΟΑΚΑ.
Η ΑΕΚ έκανε ουσιαστικά μόνο μια ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο που δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του νεαρού Τσιλιγκίρη, ο οποίος ήταν απολαυστικός στις επεμβάσεις του και στον τρόπο που κατηύθυνε την άμυνα του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινάει με το ίδιο τέμπο, τον Άρη να πιέζει στα κόκκινα και την ΑΕΚ να μην μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα. Όλα αυτά μέχρι το 53ο λεπτό, όταν οι ισορροπίες ανατράπηκαν και ο Άρης έμεινε με δέκα παίκτες δικαια θα έλεγα διότι αφού ο Ιντέγιε ανέτρεψε τον Μάνταλο, εν συνεχεία τον πάτησε στο γόνατο. Ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR κατόπιν υπόδειξης του διαιτητή VAR και έδειξε απευθείας κόκκινη στον σέντερ φορ του Άρη. Από το 53 και μετα η ΑΕΚ πήρε μέτρα, έκλεισε τον Άρη στα καρέ του, αλλά δεν μπορούσε να βάλει την μπάλα στην περιοχή του με επιτυχία, καθώς όλες οι σέντρες που επιχειρούσαν απομακρύνονταν εύκολα από την άμυνα των κιτρίνων.  Και κάπου εκεί επιβεβαιώνεται ο άγραφος νόμος που διέπει το ποδόσφαιρο: Όταν χάνεις τις ευκαιρίες κάποιος άλλος θα βάλει το γκολ. Έτσι λοιπόν και ενώ ο Άρης παίζει με παίκτη λιγότερο προηγήθηκε στο σκορ, και μετά… Τρεχάτε ποδαράκια μου!! Η ΑΕΚ ανέβηκε ξανά, αρχισε να πιέζει και με την έλευση των Γιακουμάκη και Αλμπάνη πίεσε περισσότερο την ομάδα του Μίκαελ Ένινγκ και σε μια ακίνδυνη φάση έγινε ένα πέναλτι στον Σιμόες, που χρειάστηκε να περάσουν όμως 5 λεπτά για να ειδοποιηθεί ο Ευαγγέλου να πάει στο VAR να δει την φάση. Μετά την εξέταση της φάσης δόθηκε το πέναλτι και ο Μανταλος ευστόχησε γράφοντας το 1-1. Στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε ροντέο με κάρτες με εσκεμμένες καθυστερήσεις από τους παίκτες του Άρη και την ΑΕΚ να αδυνατεί να εκμεταλλευτεί την υπεροπλία που είχε φτιάξει μπροστά.

Τι μένει στο τέλος; Προσωπικά θεωρώ πως πλέον η έλευση του νέου προπονητή πρέπει να επισπευθει και να κοιτάξει την στελέχωση της ομάδας για την νέα σεζόν, αφού και αυτή η σεζόν τελείωσε τέλη Νοεμβρίου. Θα πει κάποιος όμως αφού υπάρχουν και τα play offs αυτά αναδεικνύουν πρωταθλητή.Πιστευει κάνεις πως μπορούμε όχι να πάρουμε αλλα έστω να ενοχλήσουμε τους άλλους δύο διεκδικητές του τίτλου μπαίνοντας σφήνα ανάμεσα τους; Η ΑΕΚ φέτος σε αυτή την μεταβατική σεζόν για το ελληνικό πρωτάθλημα θα παίξει το ρόλο του ρυθμιστή θέλουμε δεν θέλουμε. Που είναι το #aekfamily που είναι η ομάδα που δεχόταν ακόμα και δύο γκολ και αρνούνταν να χάσει;; Που είναι η άμυνα που έγινε σημείο αναφοράς στην πρωταθληματικη σεζόν; Που είναι οι παίκτες που άφηναν στην άκρη το εγώ τους και έπαιζαν για τον προπονητή τους και την ομάδα που εκπροσωπούν;