Με νίκη όνειρο απέναντι στην Βόλφσμπουργκ χθες βράδυ η ΑΕΚ πήρε την πολυπόθητη πρόκριση στους ομίλους του Europa League.
Το aek-fans.gr και ο Σταμάτης Πετσάκος βαθμολογούν τις επιδόσεις των παικτών του Δικεφάλου.

1. Τσιντώντας Παναγιώτης(9/10)
Εξαιρετική εμφάνιση για ακόμα μια φορά από τον Έλληνα γκολκίπερ με πολλές σωστές επεμβάσεις όποτε και αν χρειάστηκε.
Στο γκολ δεν φέρει καμία ευθύνη.Μόνο μια λάθος έξοδο στο δεύτερο ημίχρονο η οποία δεν κόστισε στην Άεκ.
Ο πορτιέρο της Ένωσης γίνεται ένας απο τους σημαντικότερους παράγοντες της πρόκρισης αυτής.

19. Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι(10/10)
Πάρα πολύ καλό παιχνίδι απο τον Ουκρανό στόπερ. Μετέδιδε την ηρεμία και την ψυχραιμία στην αμυντική λειτουργια της ομάδας καθαρίζοντας πολλές κρίσιμες φάσεις.
Άρτιο χτίσιμο των επιθέσεων με αποκορύφωμα την βαθιά μπαλιά στο 82′ που φέρνει το Σάκχοφ σε θέση τετ-α-τετ. Είχε μια ευκαιρία στο 14΄ με σουτ εντός περιοχής.

22.Εμάνουελ Ινσούα(7/10)
Πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο,δημιουργία στο μηδέν.
Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε ρυθμό ,χωρίς να αντιμετωπίσει αμυντικά κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.
Στρώνει όμορφα στον Σιμόες και το 1-1 για την Αεκ δίνει την ελπίδα της ανατροπής.

88.Σταύρος Βασιλαντωνόπουλος(9/10)
Όπως είπαμε και τις προηγούμενες μέρες, ήρθε για να μείνει στο δεξί άκρο της άμυνας!
Άρτιος τακτικά,χωρίς θέματα ανασταλτικά.
Ίσως θα μπορόυσε να δώσει λίγη περισσοτερη βοήθεια στο επιθετικό κομμάτι.

24.Στράτος Σβάρνας(9/10)
Με διδυμο τον Τσιγκρίνσκι έκανε αξιόλογο παιχνίδι,χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και αυτός.
Κάποιες πρόχειρες μεταβιβάσεις, υπήρξαν, που ευτυχώς δεν κόστισαν στην Ένωση.

6. Νέναντ Κρίστισιτς(10/10)
Ίσως απο τις καλύτερες εμφανίσεις του με την φανέλα του δικεφάλου.
Κέρδισε το πέναλτυ,βρισκόταν παντού και σε πολλά καθοριστικά σημεία είχε εξαιρετικές ανακτήσεις της μπάλας.

8.Αντρέ Σιμόες(10/10)
Δικαίως ο MVP της βραδιάς! Ονειρική εμφάνιση από τον Πορτογάλο.
Έκλεβε μπάλες,έκλεινε διαδρόμους,αλλάζοντας την ροή της αναμέτρησης και κλέβοντας συνεχώς μπάλες.
Δεν άφησε καθόλου περιθώρια στους Γερμανούς.
Σκόρερ της ισοφάρισης του 1-1, με απιαστο σούτ απο πολύ μακρινή απόσταση στέλνοντας την μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του γκολκίπερ της Βολφσμπουργκ.
Σουτ άπιαστο με εξωτερικό φάλτσο. Μαγικός!

28.Γεβχέν Σάκχοφ(10/10)
Ένας παίκτης του οποίου η αξία δεν άργησε να φάνει και για το πόσο η ΑΕΚ χρειαζόταν έναν παίκτη τέτοιου επιπέδου.
Έκανε εξαιρετικό παιχνίδι λειτουργώντας ιδανικά στον άξονα. Άρτιος με την μπάλα στα πόδια.Κάλυπτε χώρους και ανακτούσε συνεχώς κατοχές.

20. Πέτρος Μάνταλος(7/10)
Παρολίγον να γίνει ο μοιραίος για την ΑΕΚ αφου έχασε το πέναλτυ στο 20΄ και την ευκαιρία να πάρει η ΑΕΚ τα ηνία απο νωρίς στο παιχνίδι.
Είχε κάποιες καλές ενέργειες στο δεύτερο ημίχρονο αλλά η ουσία έλειπε πολύ από το παιχνίδι του.
Στο 62΄ βγήκε αλλαγή.

9.Λιβάι Γκαρσία(9/10)
Εξαιρετικός και απόψε. Απίστευτος στο 1 vs 1.
Δημιούργησε αρκετά ρήγματα στην άμυνα των Γερμανών.
Πολύ καλή παρουσία και απόψε από το νέο απόκτημα της ΑΕΚ που χρόνο με τον χρόνο θα ενσωματωθεί στην ομάδα ακόμα καλύτερα!
Ο ορισμός του ότι πληρώνεις παίρνεις!

10.Μάρκο Λιβάγια (10/10)
Κλασσικός και αγαπημένος Μάρκο.
Ήταν η πρώτη αλλαγή του Καρέρα.
Είχες κάποιες καλές στημένες μπάλες και από τα δικά του ποδιά ξεκινάει η φάση του γκολ.

18.Νέλσον Ολιβέιρα(8/10)
Δυστυχώς πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να φανεί.
Έκανε ότι μπορούσε απέναντι στους αμυντικούς της Βόλφσμπουργκ αλλά το παιχνίδι δεν του βγήκε.

11.Καρίμ Ανσαριφάρντ(10/10)
Κυριολεκτικά ο άνθρωπος του αγώνα!
Ένα γκολ ποίημα,με εξαιρετική τοποθέτηση του σώματός του,κυνηγώντας μια χαμένη φάση.
Πήρε την μπάλα ,κοίταξε μια φορά την εστία και με εξαιρετικό τελείωμα στέλνει όλους τους φίλους της Ένωσης στον έβδομο ουρανό
και την ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League!