Ο ΠΑΟΚ και ο ΠΑΟ έμειναν στο 0-0 στην χθεσινή αναμέτρηση  του ΟΑΚΑ και η απόψε το απόγευμα η Ένωση έχει ευκαιρία για να προσπεράσει τους «ασπρόμαυρους» και να είναι μόνη δεύτερη στην βαθμολογία των πλέι οφ. Η «Ένωση» αυτή τη στιγμή βρίσκεται στους 52 βαθμούς και με νίκη κόντρα στον ΟΦΗ περνάει στους 55 και στο +2 από τον ΠΑΟΚ.

Το φιλμ του αγώνα: Στο 3′ ο Μπίσεσβαρ πλάσαρε με τον Διούδη να διώχνει δύσκολα. Τρία λεπτά μετά ο γκολκίπερ του ΠΑΟ έδιωξε ενστικτωδώς το κοντινό σουτ του Λημνιού. Στο 21′ ο Διούδης με διπλή επέμβαση πρώτα σε πλασέ του Λημνιού και μετά σε αυτό του Πέλκα, κράτησε το μηδέν. Ο Ελ Καντουρί στο 35′ βρέθηκε σε καλή θέση και σούταρε αλλά ο Γιόχανσον έκανε σωτήρια προβολή.

Με το καλημέρα στην επανάληψη (47′) ο ΠΑΟΚ είχε νέα ευκαιρία όταν ο Πέλκας βρέθηκε σε εξαιρετική θέση αλλά ο Διούδης έδιωξε με το πόδι το σουτ του. Ο Άκπομ, στο 55′, έκανε το σουτ με τον γκολκίπερ των “πρασίνων” να μπλοκάρει. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε το ματς με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό. Μάλιστα στο 89′ οι “πράσινοι” έχασαν καλή ευκαιρία. Ο Κολοβός σέντραρε και ο Καμπετσής δεν βρήκε την μπάλα τόσο ώστε να της αλλάξει την πορεία και να τη στείλει στα δίχτυα.

Χαμός στο φινάλε

Ο Γιαννούλης προσπάθησε να προστατεύσει την μπάλα στο 90′ του αγώνα του ΟΑΚΑ, ο Γιόχανσον τον μάρκαρε από πίσω και οι δύο είχαν ‘κοκορομαχία’. Στη συνέχεια ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων δημιουργήθηκε ένταση και χρειάστηκε η επέμβαση των ψυχραιμότερων για να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

ΠΑΟ (Γ.Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Κολοβέτσιο, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης (73’Καμπετσής), Μπουζούκης (87’Κολοβός), Χατζηγιοβάννης (58’Ανουάρ). Ζαχίντ (46’Αγιούμπ), Μακέντα 87’Νούνες).

ΠΑΟΚ (Α.Φερέιρα): Πασχαλάκης, Γιαννούλης, Ίνγκασον, Βαρέλα, Βιεϊρίνια (46’Mάτος), Εσίτι (86’Σφιντέρσκι), Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ (46’Λάμπρου), Λημνιός (86’Μαουρίσιο), Πέλκας (78’Ροντρίγκο), Άκπομ.