Η ομάδα του Μαρτίνς πέρασε με νίκη από την Τούμπα χάρη σε ένα γκολ που προήλθε από λάθος του αρχηγού του ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός πέρασε με 1-0 από την Τούμπα επικρατώντας του κακού ΠΑΟΚ. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση προήλθε από ένα τραγικό λάθος του Βιεϊρίνια. Η ομάδα του Μαρτίνς ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος και κράτησε εύκολα το σκορ στην επανάληψη που έριξε τον ρυθμό της.

Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν καλύτερα στο ματς και μόλις στο 7ο λεπτό σκόραραν. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σεμέδο έπιασε την κεφαλιά, ο Πασχαλάκης δεν κατάφερε να μπλοκάρει και ο Ελ Αράμπι πό κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο διαιτητής όμως συμβουλεύτηκε το VARκαι τη γραμμή του οφσάιντ και ακύρωσε το γκολ καθώς ο σκόρερ ήταν εκτεθειμένος.

Στο 23′ ο Βλαμπουενά πήρε την μπάλα μετά από τραγικό λάθος του Βιεϊρίνια και έδωσε στον Ελ Αραμπί, ο οποίος από κανονική θέση αυτή τη φορά, πέτυχε το 0-1.

O Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και στο 29′ απείλησε με σουτ του Μασούρα που έδιωξε δύσκολα ο Πασχαλάκης. Τρία λεπτά μετά ήταν ο Μασούρας που απείλησε και πάλι, αυτή τη φορά με τακουνάκι που δεν βρήκε στόχο. Στο 35′ ο Μπουχαλάκης έκανε το σουτ με την μπάλα να σταματά σε αντίπαλο, ενώ είχε πορεία προς την εστία. Οι γηπεδούχοι ουσιαστικά είχαν την πρώτη τους αξιόλογη φάση στο 43′ με τον Άκμπομ να κάνει το σουτ και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο 45′ ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση με τον Σα να μπλοκάρει εύκολα.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και κράτησε μπάλα. Στο 54′ ο Βιεϊρινια επιχείρησε να “κρεμάσει” τον Σα από το κέντρο του γηπέδου αλλά το σουτ του ήταν κακό. Ο Ολυμπιακός έπαιξε πιο προσεκτικά και δεν σημειώνονταν ευκαιρίες με αποτέλεσμα το ματς να γίνει κακό. Ουσιαστικά το δεύτερο μέρος “βγήκε” χωρίς τη μεγάλη ευκαιρία και ο ΟΣΦΠ κράτησε το σκορ.

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Μιχάι, Βαρέλα, Μάτος (73’Ροντρίγκο), Μαουρίτσιο (73’Εσίτι), Μίσιτς, Ελ Καντούρι (67’Σφιντέρσκι), Λημνιός, Μπίσεσβαρ (67’Πέλκας), Άκπομ (73’Τζόλης)

ΟΣΦΠ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Μπα (75’Σισέ), Σεμέδο, Τσιμίκας, Καμάρα, Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Μασούρας (71’Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (84’Φορτούνης), Ελ Αραμπί (84’Xασάν).