H Ένωση ηττήθηκε με 3-0 από τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκης και τερμάτισε οριστικά στη 3η θέση του πρωταθλήματος.

Ο Καρέρα ξεκίνησε το ματς με αλλαγές στο σχήμα έχοντας τους εξής στο βασική εντεκάδα: Τσιτόντας,, Σβάρνας, Οικονόμου, Μπακάκης,  Παουλίνιο, Σιμάνσκι, Σιμόες, Μάνταλος, Βέρντε, Αλμπάνης και Αραούχο στη κορυφή. Ο Ολυμπιακός, μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και ήδη από το 1ο λεπτό είχε μεγάλη ευκαιρία.  Έπειτα, από κακό γέμισμα του Τσιντώτα, που έστειλε την μπάλα πάνω στον Ραντζέλοβιτς, ο οποίος έστρωσε για τον Ελ Αραμπί, αλλά ο Μαροκινός έκανε… τζούφιο τελείωμα. Στο 3΄ ο Ολυμπιακός είχε εκ νέου ευκαιρία έπειτα από ωραίο γέμισμα του Βαλμπουενά, σκαστή κεφαλιά του Ελ Αραμπί που έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τσιντώτα. Στο 8΄ η Ένωση είχε τη πρώτη τελική, όταν ο Αλμπάνης κινήθηκε από τα αριστερά, έδωσε για τον Μάνταλο και αυτός στον Σιμάνσκι που έπιασε φαλτσαριστό σουτ λίγο πάνω από την εστία του Σα. Στο 10΄ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τον Βαλμπουενά, έπειτα από ωραίο γέμισμα του Καμαρά, ο Φορτούνης έκανε κεφαλιά-πάσα από τα δεξιά και έστρωσε για τον Βαλμπουενά που με δυνατό-χαμηλό σουτ νίκησε τον Τσιντώτα. Στο 17΄ ο Ολυμπιακός βγήκε στην κόντρα με δύο πάσες (Σα και Ελ Αραμπί), έφυγε το κοντρόλ του Ραντζέλοβιτς που έπιασε δυνατό σουτ και ο Τσιντώτας έδιωξε. Στο 20 η Ένωση είχε ευκαιρία όταν έπειτα από κακή συνεννόηση του Σισέ με τον Σα, με τον πρώτο να απομακρύνει και με σχεδόν ανυπεράσπιστη εστία ο Βέρντε έστειλε την μπάλα πάνω στον Πορτογάλο. Στο 21΄ ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0.  Έπειτα από τρομερή μπαλιά του Φορτούνη, ο Λάζαρ Ράντζέλοβιτς τσίμπησε την μπάλα και άδειασε τον Μπακάκη κάνοντας αλλαγή κατεύθυνσης και εκτέλεσε τον Τσιντώτα με εξωτερικό φάλτσο. Πανέμορφο γκολ! Στο 45΄ ο Βερντε νίκησε τον Σισέ και μπήκε από τα δεξιά, αλλά όχι και τον Σα που του είπε “όχι”, διώχνοντας σε κόρνερ. Το ημίχρονο έληξε με τον Ολυμπιακό να είναι σαφώς καλύτερος σε αυτό το πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγή για την ΑΕΚ ο Κρίστισιτς πήρε την θέση του Αλμπάνη. Στο 53΄ έπειτα από λάθος του Φορτούνη στο κέντρο, ο Μάνταλος έδωσε για τον Αραούχο, που μοίρασε για τον Μάνταλο, ο οποίος πλάσαρε εκτός εστίας. Στο 61΄ η Ένωση έκανε διπλή αλλαγή με 61′ Ολιβέιρα αντί Αραούχο και Λιβάγια αντί Βέρντε. Στο 73΄  ο Ολυμπιακός έκανε το 3-0. Ο Οικονόμου και ο Σιμόες έκαναν λάθος στην πίεση του Ολυμπιακού, ο Φορτούνης βρήκε τον Βαλμπουενά, που άδειασε τον Τσιντώτα, αλλά η άμυνα της ΑΕΚ έδιωξε πάνω στη γραμμή και ο Καμαρά πήρε το… ριμπάουντ για το τρίτο γκολ των γηπεδούχων. Μετά το γκολ αυτό στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός και έτσι το παιχνίδι έληξε με τον Ολυμπιακό να κερδίζει την ΑΕΚ με 3-0!