Στην ΑΕΚ δεν κατάφεραν να ενισχυθούν στον “άσσο” στη χειμερινή μεταγραφική περίοδο παρά τις προσπάθειες που έγιναν. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως η “Ένωση” δεν αναγνωρίζει πως υπάρχει πρόβλημα στη συγκεκριμένη θέση, γι’ αυτό άλλωστε κοιτάζει από τώρα υποψήφιους τερματοφύλακες για να αποκτήσει το καλοκαίρι.

Ένας από αυτούς είναι και ο Φαμπιάνο της Κυπριακής Ομόνοιας. O πανύψηλος (1,97 μ.) 32χρονος Βραζιλιάνος, αγωνίζεται στην Κύπρο από το 2019 και έχει αγωνιστεί σε πάνω από 40 παιχνίδια με το τριφύλλι στο στήθος για όλες τις διοργανώσεις. Στο παρελθόν έχει αγωνιστεί σε Σάο Πάολο (2007-11), Ολανένσε (2011-12 / βασικός με 30 συμμετοχές), Πόρτο (2012-19) ενώ έχει αγωνιστεί και με τη Φενέρμπαχτσε ως δανεικός.

Στην Πόρτο ξεκίνησε ως αναπληρωματικός του Έλτον αλλά στην πορεία έγινε αυτός βασικός.  Το 2015 η Πόρτο, αντιμετώπισε τη γηπεδούχο Μπάγερν Μονάχου στη προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ και υπέστη πολύ βαριά ήττα με 6-1, λόγος για τον οποίο στη συνέχεια παραχωρήθηκε δανεικός για 1,5 χρόνο στη Φενέρμπαχτε. Την περίοδο 2017-18 και αφού επέστρεψε στη Πόρτο, έχασε πολλούς αγώνες εξαιτίας ενός τραυματισμου στο γόνατο ενώ την περίοδο 2018-19 αγωνίστηκε μόνο στο θεσμό του Κυπέλλου και μετέπειτα υπέγραψε ως ελεύθερος στην Ομόνοια.

Στο ελληνικό κοινό έγινε γνωστός από τα πρόσφατα παιχνίδια με ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό που έδωσε η Ομόνοια στο πλαίσιο των ευρωπαϊκών της υποχρεώσεων.