Η ΑΕΚ των πολλών τραυματισμών δεν κατάφερε να φύγει με το πολυπόθητο διπλό και έτσι έμεινε στο 0-0 στο γήπεδο της Λαμίας.

Η Ένωση ξεκίνησε με 3-5-2 το ματς, ωστόσο από το πρώτο λεπτό ο Καρέρα παρέταξε την ομάδα με  4-2-3-1. Τέρμα ο Τσιντώτας, δεξί μπακ ο Μπακάκης, αριστερό ο Λόπες, Βράνιες – Τσιγκρίνσκι στόπερ, Σιμόες- Κρίστιτσιτς αμυντικά χαφ, δεξί εξτρέμ ο Παουλίνιο, αριστερό ο Μάνταλος και ο Λιβάγια κοντά στον προωθημένο Ολιβέιρα. Στο 5΄ η Ένωση έχασε μεγάλη ευκαιρία, καθώς βγήκε εκπληκτικά η μπαλιά του Λιβάγια, έβγαλε σε θέση βολής τον Ολιβέιρα, πάτησε περιοχή έκανε το σουτ με το αριστερό, στη γωνιά του έβγαλε σε κόρνερ ο Θεοδωρόπουλος. Η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος  έχει καταφέρει να κρατήσει μπάλα στον άξονα και κυρίως προσπαθούσε να χτυπήσει τη Λαμία παίζοντας γρήγορα στο χώρο και όχι σε σετ παιχνίδι. Γενικότερα  το πρώτο ημίχρονο της ΑΕΚ δεν ήταν κάλο. Είχε  τον Λιβάγια ορεξάτο, ωστόσο έλειπε το καθαρό μυαλό και οι καλοί συνδυασμοί στην επίθεση. Παρ’ όλα αυτά έστω και χωρίς διάρκεια στο παιχνίδι της είχες φάσεις η ΑΕΚ για γκολ. Το δυσάρεστο είναι πως έχασε με μυϊκό τραυματισμό τον Ολιβέιρα .  Αμυντικά η Λαμία απειλούσε κυρίως με στατικές φάσεις, που όμως δίνουν εύκολα οι κιτρινόμαυροι. Θέλει πιο κοντά τις γραμμές της η Ένωση, κυρίως κέντρο με επίθεση και αποτελεσματικότητα τόσο στην τελική πάσα, όσο και ευκαιρία για να έρθει το γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δυναμικά για την Ένωση, με τον Καρέρα να γυρίζει το σύστημα σε 4-3-3 ο Καρέρα. με Κόφτη τον Σιμόες, μπροστά του οι Μάνταλος – Κρίστιτσιτς. Στην επίθεση οι Λιβάγια (αριστερά) – Γιακουμάκης (κορυφή) και Αλμπάνης (δεξιά). Η Ένωση είχε τεράστια ευκαιρία στο  80΄ καθώς είχε δοκάρι.  Ο Λόπες εκτέλεσε το φάουλ, κοντράρε στο τείχος, άλλαξε  πορεία πετάγεται ο Γιακουμάκης απο κοντά με προβολή στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και κατόπιν ο Κρίστιτσιτς εξ επαφής δεν έρχεται στην πορεία της για να τη στείλει στα δίχτυα. Το ματς  έληξε με την Ένωση να κολλάει στο μηδέν καθώς οι πολλές απουσίες της την πλήγωσαν.