Η ΑΕΚ κόλλησε στο «Χ» με τον Άρη στο ΟΑΚΑ και έτσι έχασε την ευκαιρία να μειώσει την διαφορά προς την κορυφή. Ο Άρης έπαιζε με δέκα παίκτες από το 53΄ μετά και την απευθείας κόκκινη του Ιντέγιε.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά το ματς και στο 6΄είχε μια καλή ευκαιρία έπειτα από εκπληκτική σέντρα του Μπακάκη από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, έγινε η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Ολιβέιρα και ο Ρόουζ έδιωξε λίγο πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή. Στο 7΄ ο  Σιμάο έκανε το λάθος στη μεσαία γραμμή, ο Φετφατζίδης μπήκε στην αντεπίθεση, πάτησε περιοχή, αλλά το σουτ κατέληξε άουτ. Στο πρώτο 20 λεπτό το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τον Άρη  να επιχειρεί να “χτυπήσει” στην κόντρα επίθεση. Η Ένωση έκανε πολλά λάθη στη μεσαία γραμμή από τους παίκτες της ΑΕΚ. Στο 28΄ ο Ματίγια εκτέλεσε το φάουλ απ’ τα αριστερά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, αλλά ο Μπάρκας δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε σταθερά. Στο 40΄ ο Βέρντε έκανε ένα ωραίο σουτ  έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα έξω από την εστία του Τσιλιγγίρη. Στο 43΄ ο Φετφατζίδης δέχθηκε την μπάλα από τον Μπα, συνέκλινε, έκανε το σουτ, αλλά ο Μπάρκας μπλόκαρε. Το ημίχρονο έληξε με την  Ένωση να πηγαίνει στα αποδυτήρια με μια κακή εικόνα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και στο 52΄ ο Άρης έμεινε με δέκα καθώς ο Ιντέγιε πάτησε εκτός φάσεις τον Μάνταλο και ο  Ευαγγέλου θεώρησε πως το έκανε επίτηδες ο Ιντέγε και του έδειξε κόκκινη κάρτα. Στο 64΄ ο Ντιγκινί βγήκε στην αντεπίθεση, έδωσε στον Κόρχουτ, ο οποίος γύρισε στον Λάρσον κι εκείνος με πλασέ νίκησε τον Μπάρκα για το 0-1! Ο Κωστένογλου έβγαλε τον πολύ κακό Σιμάο και έβαλε μέσα τον Αλμπάνη. Έτσι ο  Μάνταλος γύρισε στα χαφ. Στο 78 η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι. Ο Ευαγγέλου καθυστερημένα πήγε είδε την αμφισβητούμενη φάση στο ΒΑΡ και έτσι θεώρησε πως υπάρχει ανατροπή του Σιμόες από τον Ρόουζ πριν απομακρύνει την μπάλα. Ο Μάνταλος ευστόχησε και έκανε το 1-1. Η ΑΕΚ κυνήγησε την ανατροπή και πιέζε τον Άρη. Στο 89΄ ο Γιακουμάκης έκανε μια  καρφωτή κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει άουτ.  Παρότι ο διαιτητής έδωσε 8 λεπτά καθυστερήσεις η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και έτσι κόλλησε στην ισοπαλία