Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 την Λαμία, έχοντας πιάσει σε μεγάλο βαθμό καλή απόδοση. Ο Λιβάγια έφτιαξε και τα δυο γκολ της Ένωσης. Το πρώτο αυτογκολ από τον Πλιάτσικα και το  δεύτερο ο Βράνιες.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά με τον Λιβαγια να πιάνει ένα συρτό σουτ στο 5΄ και ο Βελλίδης να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ. Η ΑΕΚ βγάζει πίεση στα πρώτα 10 λεπτά και παίζει κυρίως απο αριστερά. Η ΑΕΚ έχει την κατοχή κυκλοφορεί τη μπάλα με υπομονή, αλλά δυσκολεύεται να φτιάξει φάσεις και να πατήσει περιοχή.  Στο 27΄ εντυπωσιακό βολ πλανέ του Καραμάνου στην καρδιά της περιοχής, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Στο 37 η Ένωση ανοίγει το σκόρ, ! Ο Λιβάγια πατώντας περιοχή και αριστερά “χόρεψε” τον Σάλιακα, έκανε το γύρισμα, η μπάλα βρήκε στον Πλιάτσικα και κατέληξε στα δίχτυα. Με αυτογκόλ του Πλιάτσικα η ΑΕΚ έκανε το 1-0. Στις καθυστερήσεις ο Βράνιες θα κάνει το 2-0 αφού πρώτα το Τσεκάρουν στο VAR.  Το γκολ προήλθε από εκτέλεση  φάουλ του Λιβάγια απο αριστερά έπειτα πετάχτηκε ο Βράνιες και με προβολή έκανε το γκολ. Με αυτογκόλ του Πλιάτσικα και γκολ του Βράνιες η ΑΕΚ πάει στα αποδυτήρια μπροστά στο με 2-0 μέσα σε γενική αποθέωση. Ήταν καλή κατά διαστήματα ουσιαστική περισσότερο. είχε την κατοχή, κυκλοφορούσε τη μπάλα, προσπαθώντας  να παίξει ορθολογικό ποδόσφαιρο, έχοντας τον Λιβάγια σε καλή βραδιά να φτιάχνει και τα δυο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως ήταν λογικό έπεσε ο ρυθμός. Στο 63΄μ εγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ καθώς βρέθηκε μόνος του ο Βράνιες, μετά το κορνερ του Λιβάγια, όμως η κεφαλιά του Βόσνιου από κοντά περάσε άουτ. Ο Κωστέ έκανε αλλαγές περάσε τον Κλωναρίδη μέσα αντί του Αλμπάνη στο 64΄, τον Βέρντε αντί του Ζεράλδες και ολοκλήρωσε τις αλλαγές με τον Γαλανόπουλο αντί του Κριστίσιτς. Στο 83 μεγάλη ευκαιρία για το 3-0 χάνει ο Βέρντε. Ο Ιταλός έπιασε πολύ καλό σουτ έξω από την περιοχή, όμως ο Βελλίδης εδιώξε εντυπωσιακά. Το ματς έληξε με την ΑΕΚ να παίρνει ένα σημαντικό τρίποντο ενόψει συνέχειας.

Η ΑΕΚ δικαία επικράτησε με 2-0 της Λαμίας και πάει με το καλύτερο δυνατό ψυχολογικό αβανταζ στο Αγρίνιο. Ήταν σχεδόν σε όλο της το ματς ουσιαστική, χωρίς να κινδυνεύσει ιδιαίτερα από την ομάδα του Αντωνίου. Για ακόμη μια φορά ο Λιβάγια πήρε την ομάδα από το χέρι καθώς ήταν αυτός που ήταν κίνδυνος θάνατος για την Λαμία. Σχετικά καλό κοουτσάρισμα και από τον Κωστε, οποίος ήδη μετρά 3 νίκες στο πάγκο της Ένωσης.