Η Ένωση κέρδισε με 0-2 τον ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ με τους Σάκχοφ και Τάνκοβιτς να καθαρίζουν το ματς

Το ημίχρονο ξεκίνησε στο Γεντί Κουλε με την ΑΕΚ να κατεβαίνει με σχήμα 4-3-3 και τους Αθανασιάδης – Μπακάκης, Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες – Γαλανόπουλος, Σιμάνσκι, Σάκχοφ – Γκαρσία, Ανσαριφάντ και Αλμπάνη στην βασική εντεκάδα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο  με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή στιγμή στο 12’ο ΌΦΗ με τον Στάικο και στο  15′ η ΑΕΚ με τον Ανσαριφάρντ που έχασε τετ-α – τετ. Ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε στο 43΄ να βρει δίχτυα με τον Σάκχοφ να σκοράρει και να δίνει το προβίαδισμα στην Ένωση.  Ο Σιμάνσκι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λάτσι πήρε την πρώτη κεφαλιά, με τον Ουκρανό χαφ να παίρνει τη δεύτερη -ελάχιστα εκατοστά από την τελική γραμμή-, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του ΟΦΗ.

Στο  δεύτερο ημίχρονο η Ένωση κλείδωσε το διπλό με  τον Τάνκοβιτς να γράφει το 0-2 στο 72΄.  Ο Ολιβέιρα, ο οποίος είχε περάσει λίγα λεπτά νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο, έσπασε υπέροχα στον Τάνκοβιτς εντός περιοχής, με τον Σουηδό εξτρέμ να πλασάρει στη δεξιά γωνία της εστίας του Βάτερμαν. Ουσιαστικά η ΑΕΚ μετά το 80 πήγε σε φάση άμυνας καθώς  με πεντάδα στην άμυνα (από δεξιά προς τα αριστερά: Χριστόπουλος, Γαλανόπουλος, Νεντελτσιάρου, Σβάρνας και Λόπες). Έτσι το ματς έληξε με την Ένωση να παίρνει σχετικά εύκολα το διπλό στο Γεντιί Κουλέ