Με ένα σόου Ολιβείρα που σημείωσε χατ-τρικ και υπό το βλέμμα του Καρέρα η ΑΕΚ «καθάρισε» με 5-0 τον Πανιώνιο! Άνοιξε λογαριασμό και ο Βέρντε με ένα τρομερό γκολ. Το 5-0 σημείωσε ο Μάνταλος!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το ματς με 4-2-3-1 υπό το βλέμμα του νέο προπονητή Μάσιμο Καρέρα!  Η Ένωση μπήκε μουδιασμένη στο παιχνίδι και έτσι στο 3΄ ο Πανιώνιος έχασε  μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Αραμπούλι, ο οποίος έφυγε απέναντι από τον Μπάρκα αλλά το… τσιμπητό πλασέ που επιχείρησε έφυγε πολύ πλάγια. Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ είχε πάρει τα ηνία και να προσπαθούσε να δημιουργήσει ρήγματα, χωρίς αποτέλεσμα, στην άμυνα του Πανιωνίου.  Στο 12΄ ο Πανιώνιος έχασε μεγάλη ευκαιρία έπειτα από φοβερή εκτέλεση φάουλ του Ευαγγέλου από τα 35 μέτρα, με τον Μπάρκα να το «βγάζει» εντυπωσιακά.  Στο 14΄ ο Ολιβέιρα σκοράρει αλλά το τέρμα του δεν μετράει για οφσάιντ! Πολύ οριακό, ίσως ήταν μισό βήμα μπροστά ο Πορτογάλος φορ. Στο 17΄ ο Ολιβείρα άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ, έπειτα από τραγικό λάθος του Μασούρα που… τροφοδοτεί τον Ολιβέιρα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από πλάγια αριστερά και με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Μαλέρμπ για το 1-0. Στο 27΄ ο Πορτογάλος φορ θα κάνει το 2-0!  Έπειτα από κόρνερ του Λιβάγια, η μπάλα “κόλλησε” για λίγο στο πρώτο δοκάρι, έκανε το σουτ ο Μάνταλος, έβαλε το πόδι του ο Ολιβέιρα και την έστειλε στα δίχτυα. Στο 43΄ καταπληκτική ατομική προσπάθεια του Βέρντε που αδειάζει Λυμπεράκη και Κόρμπο αλλά κόβεται τελευταία στιγμή πριν εκτελέσει τον Μαλέρμπ. Το ημίχρονο έληξε με την Ένωση να έχει μεγάλο προβάδισμα νίκης με σουπερ Ολιβείρα!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 49, καθώς ο Παπανικολάου βγήκε τετ α τετ με τον Μπάρκα να νικάει εντυπωσιακά στο τέλος. Στο 63΄ ο Ευαγγέλου ανέτρεψε τον Ολιβέιρα και ο διαιτητής έδειξε σωστά την άσπρη βούλα. Ο Πορτογάλος ευστόχησε και έκανε χατ-τρικ γράφοντας το 3-0!  Στο 72΄ ο Σαμπανατζοβιτς πέρασε στη θέση του Λιβάγια. Στο 77΄΄ η ΑΕΚ έκανε το 4-0 έπειτα από  φοβερή εκτέλεση φάουλ του Βέρντε, ο οποίος που περνάει πάνω από το τείχος, και αφήνει… άγαλμα τον Μαλέρμπ για το 4-0.  Στο 81′ η ΑΕΚ έχασε απίθανη χαμένη ευκαιρία , με τον Αλμπάνη να αστοχεί από τα δύο μέτρα. Στο 89 η ΑΕΚ θα κάνει το 5-0 με τον Μάνταλο. Ο Βέρντε έσπασε στον Μάνταλο, αυτός έκανε το σουτ που κόντραρε στον Ευαγγέλου, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Μαλέρμπ για το 5-0. Ο αγώνας τελείωσε με την Ένωση να εξοντώνει τον Πανιώνιο με 5-0. Τρομερό παιχνίδι από τους κιτρινόμαυρους