Ο Ολιβείρα λύτρωσε την ΑΕΚ στις καθυστερήσεις και έδωσε σημαντική βαθμολογική ανάσα στην Ένωση

Το ματς ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει μεν την κατοχή άλλα να μην μπορεί να την μετατρέπει σε ευκαιρίες και έτσι στο 18΄ ο Ατρόμητος κερδίζει πέναλτι. ‘Έπειτα από  εξαιρετική αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους με τον Ενσικουλού να αλλάζει για τον Μανούσο, αυτός έσπασε για τον Ανδρούτσο που ερχόταν σαν…. τρέιλερ και με ωραία ντρίμπλα άδειασε τον Οικονόμου, που τον ανέτρεψε καθαρά. Ο Μανούσος εκτέλεσε στην δεξιά γωνία, ο Τσιντώτας το… βγάζει αλλά ο Έλληνας μεσοεπιθετικός πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε για το 1-0 του Ατρόμητου στο ΟΑΚΑ! Κακή και αργή αντίδραση η αμυντικοί της Ένωσης. Στο 26΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τσιγκρίνσκι έκανε το σουτ στην κίνηση, με τον Μανδά να μην μπλοκάρει και στη συνέχεια ο Σιμόες εντοπίστηκε σε θέση οφσάιντ.Στο 29΄ ο Λιβάγια έδωσε για τον Βέρντε, ο οποίος έκανε εξαιρετική προσποίηση στον Γούτρα αλλά η σέντρα-σουτ που επιχείρησε κατέληξε στα χέρια του Μανδά. Εξαιρετικά στημένος ήταν  στον αγωνιστικό χώρο ο Ατρόμητος. Με σωστή αμυντική προσέγγιση και γρήγορο transition game, προσπαθούσε να χτυπήσει στον χώρο και να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΚ. Κάτι που συνέβη και στη φάση που κέρδισε το πέναλτι ο Ανδρούτσος και το μετουσίωσε σε γκολ ο Μανούσος.  Στο 35΄ η Ένωση έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει  καθώς ο Γούτας… πούλησε την μπάλα ξανά και ο Λιβάγια, ο οποίος βγήκε απέναντι στον Μανδά όμως ο νεαρός πορτιέρε του Ατρομήτου τον νίκησε. Στην επαναφορά, ο Βέρντε έπιασε το σουτ από τα όρια της περιοχής το οποίο τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ η κεφαλιά του Λιβάγια στη συνέχεια πέρασε άουτ! Κακή η εικόνα της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος, με τον Ατρόμητο να έχει… εγκλωβίσει τους γηπεδούχους. Ο Λιβάγια προσπαθεί μόνος του να φτιάξει παιχνίδι και να δημιουργήσει επικίνδυνες στιγμές προς τα καρέ του Μανδά, ενώ και ο Βέρντε είναι κινητικός. Δεν έχει πάρει τίποτα από τον Ντέλετιτς

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μάνταλο να παίρνει την θέση του Ντέλεσιτς  στο 59. Η Ένωση βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει το ματς στο 62΄ με τον Ολιβειρα. Ο Πορτογάλος  έκανε το σουτ με το αριστερό, η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι και στη συνέχεια στην πλάτη του Μανδά, καταλήγοντας στα δίχτυα της εστίας!  Στο 71΄ η ΑΕΚ θα κάνει την ανατροπή εκ νέου με τον Ολιβείρα. Ο Γούτας γύρισε στον Μανδά, ο οποίος πήγε να του δώσει ξανά την μπάλα αλλά έκανε τραγικό λάθος και ο Ολιβέιρα του έκλεψε την μπάλα και σκόραρε σε κενή εστία! Τραγικό λάθος του πιτσιρικά που εξελίσσεται σε αρνητικό πρωταγωνιστή του αγώνα! Στο 89’ ο Ατρόμητος ισοφαρίζει το ματς, καθώς ο  Γιακουμάκης παίρνει την κεφαλιά-πάσα και βρίσκει τον Ανδρούτσο, ο οποίος με ωραίο τελείωμα με το εξωτερικό νικάει τον Τσιντώτα και ισοφαρίζει σε 2-2 για τον Ατρόμητο! Στις καθυστερήσεις η ΑΕΚ κάνει ολική ανατροπή!  Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά και ο Ολιβέιρα με προβολή γράφει το 3-2 για την ΑΕΚ κόντρα στον Ατρόμητο!