Η ΑΕΚ του Καρντόσο ηττήθηκε με 1-3 από την Τραμπζονσπορ στα πλαίσια των Play off του Europa League. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Εκουμπάν που σημείωσε χατ τρικ. Πολύ δύσκολα πλέον για την ΑΕΚ!

H AEK ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι καθώς  μόλις στο 4΄ ΄λεπτό ο Μάρκο Λίβαγια άνοιξε το σκορ με όμορφο πλάσε μέσα στη περιοχή, έπειτα από ασίστ του Λόπεζ. Από την άλλη στο 11΄ η Τραμπζονσπορ απείλησε με ένα διαγώνιο σουτ από τα αριστερά. Στο 14΄ ο Μάρκο έπιασε ένα σύρτο σουτ έξω από την περιοχή το οποίο πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι του Τσακιρ. Στο 23΄  η Τραμπζνοσπορ κέρδισε πέναλτι έπειτα από το φάουλ που έκανε ο Βράνιες. Ένα πέναλτι που είναι κάπως αμφισβητούμενο διότι δεν φαίνεται ιδιαίτερα να υπάρχει επαφή. Ωστόσο, ο Σόσα δεν κατάφερε να ευστοχήσει από τα 11 μέτρα στέλνοντας την μπάλα στο πάνω δοκάρι του Μπάρκα.

Στο 28΄ ο Εκουμπάν θα ισοφαρίσει σε 1-1. Έπειτα από κόρνερ ο Φιλίπ Νόβακ θα δώσει στον Εκουμπάν που με πλάσε σε κοντινή απόσταση διαμόρφωσε το 1-1.  Στο 43 η Τραμπζνοσπορ έκανε την ανατροπή 1-2 ξανά με τον Εκουμπάν, ξανά από κόρνερ. Πολύ κακή η ΑΕΚ στα στημένα της. Αυτή την φορά ο Εκουμπάν πήδηξε πιο ψηλά απ όλους και έκανε το 1-2. Το ημίχρονο έληξε με την ΑΕΚ να πηγαίνει με το εις βάρος σκόρ 1-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Λίβαγια να πιάνει ένα σουτ έξω από τη περιοχή στο 53΄ και ο Τσεκίρ να μπλοκάρει με την δεύτερη προσπάθεια. Ωστόσο η ΑΕΚ έδειχνε και στο δεύτερο ημίχρονο μουδιασμένη. Η Τραμπζονσπορ ξεκάθαρα έδειχνε πιο ανώτερη από την ΑΕΚ και να χάνει την μια ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 64΄ ο Καρντόσο έριξε μέσα τον Ζεράλδες στη θέση του Βέρντε. Μέτριο παιχνίδι από τον Ίταλο που δείχνει πως ακόμη δεν έχει προσαρμοστεί στην ομάδα. Στο 70΄ ο Κουμπαν έκανε χατ τρικ και έστειλε την ΑΕΚ στα τάρταρα και πλέον ο αποκλεισμός είναι πιο ορατός από πότε. Η ΑΕΚ στο δευτέρο ημίχρονο αντι να ανεβάσει στροφές, έριξε την απόδοσή της και κινδύνευσε ακόμα και με διασυρμό καθώς  στο 86 η Τραμπζονσπορ έχασε μεγάλη ευκαιρία σε τετ α τετ.

Το ματς έληξε με την ΑΕΚ να βρίσκεται πλέον με την πλάτη στο τοίχο καθώς φλερτάρει με τον αποκλείσμο έπειτα με το 1-3. Πλέον μόνο με ένα μικρό θαύμα μπορεί η ΑΕΚ να μπει στους ομίλους. Προβληματισμός εκ νέου για την κακή εικόνα που εμφάνισε η ΑΕΚ. Τεράστιες οι ευθύνες στον Καρντόσο!