Ο Λιβάγια έσωσε τελευταία στιγμή την ΑΕΚ από τον αποκλεισμό με γκολ στο 96΄ και έπειτα την έστειλε στο τελικό στο 102΄. Η ΑΕΚ ήταν πολύ καλύτερη από τον Άρη, όμως είδε τον αποκλεισμό με τα μάτια της.

Ο Καρέρα παρέταξε την ομάδα με 4-3-3 έχοντας τους εξής στη βασική 11αδα : Μπάρκας, Μπακάκης, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμόες, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Βέρντε, Λιβάγια, Ολιβέιρα. Το ματς ξεκίνησε και το πρώτο 20 λεπτό παίχτηκε κυρίως στην τακτική και από τις δυο ομάδες, χωρίς να υπάρξει καμία ουσιαστική ευκαιρία. Έτσι η πρώτη ευκαιρία είναι για την ΑΕΚ στο 21΄ με τον  Λιβάγια βρίσκει  με υπέροχο τρόπο τον Βέρντε, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Κουέστα, ωστόσο καθυστέρησε κι ο Ισπανός τον πρόλαβε.  Έπειτα, στη συνέχεια της φάσης, το μακρινό σουτ του Μάνταλου κατέληξε πολλά μέτρα, Η ΑΕΚ άρχισε σιγά σιγά να πιέζει και έτσι στο 23΄ ο Βέρντε έκανε μια ωραία ατομική προσπάθεια, αλλά το διαγώνιο σουτ απ’ τα δεξιά κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα. Στο 32΄  είναι η ευκαιρία του Άρη να απειλήσει την ΑΕΚ, έπειτα από ένα τραγικό λάθος του Βέρντε μέσα στην περιοχή, ο Κόρχουτ έκλεψε την μπάλα, έκανε σέντρα-σουτ, αλλά ο Μπάρκας απέκρουσε και αποσόβησε τον κίνδυνο. Στις  καθυστερήσεις η Ένωση  έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ολιβείρα.  Ο Βέρντε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σβάρνας έστρωσε στον Ολιβέιρα, αλλά ο Πορτογάλος από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Κουέστα.

Το δεύτερο ημίχρονο  ξεκίνησε με την αναγκαστική αλλαγή του Μπακάκη, όπου την θέση του πήρε ο Παουλίνιο.  Ο Άρης άνοιξε το σκορ , έπειτα από υπέροχη ενέργεια του Φετφατζίδη απ’ τα δεξιά, ο οποίος απέφυγε τον Λόπες, έκανε το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Μαντσίνι με πλασέ νίκησε τον Μπάρκα για το 1-0! Ο Λόπεζ ένιωσε ενοχλήσεις και έτσι έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Χουλντ να παίρνει την θέση του. Έπειτα, ο Αλμπάνης πήρε την θέση του Βέρντε. Στο 73΄΄ ο Αραούχο μπήκε μέσα αντί του Κριστισιτς. Στο 75΄ η ΑΕΚ άγγιξε την ισοφάριση με τον Σιμόες.  Έπειτα από έξοχη πάσα του Μάνταλου, έπιασε την κεφαλιά ψηλοκρεμαστή όμως η μπάλα βρήκε το κεφάλι και μετά στα χέρια του Κουέστα. Η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά πίεζε τον Άρη και στο 88΄ ο Τσιγκρίνσκι  δεν μπόρεσε σε άδεια εστία  να σκοράρει μετά την σέντρα του Αλμπάνη. Στο 93΄  ο Άρης έκανε το 2-0  με τον Ντιγκινί Ο Μαντσίνι μοιράζει στον Ντιγκινί, η μπάλα προσκρούει στον Παουλίνιο και καταλήγει στα δίχτυα. Στο 96′ η Ένωση βρήκε δίχτυα με τον Λιβάγια και έστειλε το παιχνίδι στη παράταση.  Μετά από έξαιρετική σέντρα από τον Παουλίνιο με το εξωτερικό από τα δεξιά, ο Λιβάγια πήρε την κεφαλιά με τον Κουέστα να αποκρούει. Η μπάλα στρώθηκε ξανά όμως στον Κροάτη που από κοντά σε κενή εστία έκανε το 2-1.

Το πρώτο μέρος της παράτασης  ξεκίνησε με την ΑΕΚ στο 102 να βάζει κι άλλο γκολ με τον Λίβαγια. Ο Αλμπάνης βγήκε στην αντεπίθεση από τα δεξιά, έδωσε στον Ολιβέιρα και εκείνος με την μία στον Λιβάγια. Ο Κροάτης μέσα από την περιοχή και αριστερά πλάσαρε εξαιρετικά τον Κουέστα και έκανε το 2-2. Το δεύτερο μέρος της παράταξης δεν άλλαξε κάτι παρότι η Ένωση στα τελευταία λεπτά άγγιξε το γκολ με Αραούχο  και Ολιβείρα. Ολιβειρα- Σιμοες και Μάνταλος αποβλήθηκαν, Στο τέλος η Ένωση είναι αυτή που πάει στο τελικό