Ο Παναγιώτης Τσιντώτας, παρότι μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 82ο λεπτό, κατάφερε με μια φανταστική επέμβαση να είναι ο πρωταγωνιστής της ΑΕΚ στο χθεσινό παιχνίδι. Ο Έλληνας γκολκίπερ μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα κατάφερε με δύο σημαντικές επεμβάσεις να κρατήσει το σκορ στο 2-1 και να δώσει ένα πολύτιμο τρίποντο για λογαριασμό της ΑΕΚ.

Ο 26χρονος τερματοφύλακας κλήθηκε να αντικαταστήσει στο 82ο λεπτό του αγώνα τον Βασίλη Μπάρκα με το σκορ στο 2-1 και όχι μόνο διατήρησε τη νίκη, αλλά κατάφερε να γίνει και ο πρωταγωνιστής του ματς με δύο όμορφες επεμβάσεις.

Η μεγαλύτερη είναι αυτή στο 87ο λεπτό όταν ο Λουίς Φερνάντεθ βρέθηκε ολομόναχος μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, αλλά ο Έλληνας πορτιέρο έκανε την επέμβαση της αγωνιστικής, αν όχι της σεζόν, από απόσταση αναπνοής στην κεφάλια του άσου του Αστέρα και πέταξε τη μπάλα κόρνερ κερδίζοντας έτσι το χειροκρότημα όχι μόνο των οπαδών της ΑΕΚ, αλλά και του αρχηγού της ομάδας της Τρίπολης, Ιγκλέσιας, όπου του έδωσε συγχαρητήριά για την εκπληκτική αυτή επέμβαση.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Τσιντώτας ήταν ο ‘βασικός’ τερματοφύλακας τη χρονιά του τίτλου της ΑΕΚ, μετά από τραυματισμό του Μπάρκα νωρίς στο πρωτάθλημα και την περιθωριοποίηση του Γιάννη Ανέστη, και έχει δείξει πως οπότε του δωθεί η ευκαιρία, δίνει και την ψυχή του κάτω από τα δοκάρια της ένωσης. Δεν έχει πάρει όσες συμμετοχές του αξίζουν, αλλά παραμένει πιστός στρατιώτης και έτοιμος να βοηθήσει ανά πάσα στιγμά την ομάδα του.

Η πρώτη του συμμετοχή το 2017 για το πρωτάθλημα δεν ήταν ιδανική, καθώς η ΑΕΚ ηττήθηκε με 2-0 από τον χθεσινό της αντίπαλο στην Τρίπολη, με τον Τσιντώτα να μην κάνει καλό παιχνίδι και να φέρει ευθύνη στο ένα από τα δύο γκολ που δέχθηκε. Δεν το έβαλε κάτω, δούλεψε σκληρά και από εκεί και πέρα η μία καλή εμφάνιση διαδεχόταν την άλλη. Ήταν κάτω από τα γκολπόστ όταν η ΑΕΚ πήρε το ‘Χ’ στη Βιέννη και προκρίθηκε στη φάση των ’32’ του Europa League και φυσικά είχε γάντια βασικού για πολλά παιχνίδια μέσα στη χρονιά αλλά και στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, που με μια εξαιρετική εμφάνιση και το γκολ του Γιακουμάκη, η ΑΕΚ έφυγε με νίκη και ήταν μια ανάσα από τον τίτλο.

Η ΑΕΚ λοιπόν, μαζί με τον νεοαποκτηθέντα Αθανασιάδη, έχει τη πολυτέλεια να διαθέτει μια τριάδα Ελλήνων τερματοφυλάκων με πολύ ταλέντο και κοιτάει το μέλλον με αισιοδοξία.