Ο Νέλσον Ολιβειρα παραλίγο χθες να ήταν ο μοιραίος της βραδιάς

Είναι σαφές πως ο Πορτογάλος επιθετικός δεν βρίσκεται σε καλό φεγγάρι αυτή την περίοδο καθώς όπως είναι γνωστό προέρχεται και από τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε στους κοιλιακούς. Είναι δεδομένος πως δεν είναι στο 100%. ωστόσο ακόμα και έτσι η ποιότητα του είναι αναμφισβήτητα μεγάλη.

Ωστόσο, στη χθεσινή αναμέτρηση ο Καρέρα επέλεξε τον Πορτογάλο στη κορυφή της επίθεσης σε ένα σχήμα 4-3-3. Από εκεί και πέρα ο Ολιβειρα έχασε τεράστια ευκαιρία στο 45΄ όταν και βρέθηκε σε απόσταση αναπνοής από τον Κουέστα, όμως το σουτ που έκανε ήταν πολύ κακό και πήγε πολύ ψηλά. Μια φάση που αν δεν είχε σκοράρει ο Λιβάγια στο 96΄, ίσως να ήταν και η μοιραία φάση του αγώνα. Παρότι η Ένωση είχε και δοκάρι με τον Σιμόες στο δεύτερο ημίχρονο.

Πέρα όμως από αυτή την ευκαιρία, ο Πορτογάλος θα χάσει κι άλλη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος της παράτασης, όπου σε πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να σκοράρει για το 2-3. Βέβαια, στον Ολιβείρα πιστώνεται η ασιστ για το δεύτερο γκολ του Λιβάγια, παρότι σε αυτή την φάση, όλα τα λεφτά είναι η ενέργεια του Αλμπάνη

Τέλος, λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο Ολιβείρα δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι θα απουσιάζει από το Κυριακάτικο ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό.