Όλα ήταν όμορφα χθες. Η ομάδα, με πρώτο βιολί τον Ολιβέιρα, που αυτή την φορά δεν του στέρησε κανένας το χατ τρικ, ο Μπάρκας που έκανε την εστία απροσπέλαστη, ο Μάσιμο Καρρέρα που είδε πρώτη φορά την νέα του ομάδα και φυσικά το συγκλονιστικό αντίο του πιστού στρατιώτη Νίκου Κωστένογλου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα από τα πιο όμορφα γκολ της χρονιάς που μας αποχαιρετά σε λίγες μέρες. Η είσοδος των δύο ομάδων με τα παιδιά με ειδικές ικανότητες (ΟΧΙ ανάγκες πρέπει να τα ξεχωρίσουμε αυτά κάποια στιγμή), σε μια αξέχαστη εμπειρία για αυτούς του μικρούς αλλά ταυτόχρονα μεγάλους ήρωες της ζωής. Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, η ομάδα ξεκίνησε δυναμικά έχοντας κατοχή και κάποιες καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Κάπου στο 10λεπτό ο Πανιώνιος άρχισε να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, και έδειξε απειλητικός και κάπου εκεί μίλησε η κλάση του Νέλσον Ολιβέιρα. Εκμεταλλευόμενος ένα λάθος της άμυνας των κυανέρυθρων, με ένα αριστοτεχνικό πλασέ άνοιξε το σκορ και το δρόμο για την επιστροφή της ομάδας στις νίκες. Μετά το γκολ η ομάδα διατήρησε την κατοχή της μπάλας αλλά ο Πανιώνιος άρχισε να ανεβαίνει πάλι με αποκορύφωμα την μαγική εκτέλεση φάουλ που έδιωξε εξίσου εντυπωσιακά ο Μπάρκας ο οποίος πέταξε στο παραθυράκι της εστίας του για να αποσοβήσει το γκολ. Στο 27ο λεπτό η ΑΕΚ επιστέγασε την ανωτερότητα της με τον Ολιβέιρα να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ με το ημίχρονο να γράφει ΑΕΚ Πανιώνιος 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο με διαφορετικούς στόχους η μεν ΑΕΚ να πετύχει άλλο ένα γκολ ώστε να εξασφαλίσει ηρεμία και ο Πανιώνιος να κυνηγήσει ένα γκολ και να προσπαθήσει να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.  Όλα αυτά μέχρι το 64 με την ΑΕΚ να κερδίζει ένα πέναλτι το οποίο δεν επιδέχεται αμφισβήτησης. Ο μόνιμος εκτελεστής και αρχηγός της Ένωσης παρέδωσε την σκυτάλη στον Ολιβέιρα μην θέλοντας να του στερήσει το χατ τρικ και ο Πορτογάλος ευστόχησε, βλέποντας το όνομα του για τρίτη φορά στον πίνακα του σκορ, και τον κόσμο να τον αποθεώνει.

Όλα έδειχναν πως αυτό θα είναι το τελικό σκορ. Σε μια ουσιαστικά ακίνδυνη φάση η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ στο ύψος της περιοχής του Πανιωνίου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντάνι Βέρντε και με μια αριστουργηματική κυνική και ψυχρή εκτέλεση άφησε άγαλμα τον Μαλέρμπ, έγραψε το 4-0 και το όνομα του για πρώτη φορά στον πίνακα του σκορ από τότε που ήρθε στην ΑΕΚ. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ΑΕΚ απλά να ανταλλάσσει πάσες και τον Πανιώνιο να περιμένει το σφύριγμα της λήξης. Στο 89ο λεπτό του αγώνα μια κόντρα σε ένα σουτ του Μάνταλου μια τρελή πορεία της μπάλας, και ΑΕΚ Πανιώνιος 5-0. Το τελευταίο σφύριγμα του Κουτσιάυτη βρήκε τον κόσμο να πικάρει τους Νέο Σμυρνιώτες με το γνωστό “εκεί εκεί στην Β εθνική” και την ομάδα να δέχεται μετά από καιρό το θερμό χειροκρότημα της εξέδρας. Η μέρα τελείωσε με το αντίο του Νίκου Κωστένογλου που ως πιστός στρατιώτης ανταποκρίθηκε άμεσα στο κάλεσμα όταν τον χρειάστηκε η ομάδα και μπόρεσε να αφήσει το στίγμα του όσο ήταν αυτό εφικτό.

Η επόμενη μέρα βρίσκει την ομάδα με νέο προπονητή τον Μάσιμο Καρρέρα, ανεβασμένη ψυχολογία και παίκτες βαρόμετρο για την πορεία της ομάδας φορμαρισμένους στο κατάλληλο χρονικό σημείο. Το αν η συνέχεια είναι ανάλογη θα δείξει. Ο κόσμος έχει αποδείξει ότι δεν αφήνει την ομάδα μόνη της στα δύσκολα…. Άλλωστε ΑΕΚ θα πει να τραγουδάς στην βροχή με μάτια δακρυσμένα!!