Το πρωτάθλημα ξεκίνησε ξανά όμως η ΑΕΚ ήταν φανερά επηρεασμένη από την διακοπή και δεν κατάφερε στο άδειο ΟΑΚΑ να πάρει τη νίκη απέναντι στον ΠΑΟ.

Ας δούμε πως τα πήγαν οι 11+3 ποδοσφαιριστές που προτίμησε ο Μάσιμο Καρέρα.

Μπάρκας  7

Στο γκολ του ΠΑΟ που ακυρώθηκε έχει μερίδιο ευθύνης, ωστόσο σε γενικές γραμμές ήταν σταθερός. Έβγαλε ένα σουτ στο πρώτο ημίχρονο κι άλλο ένα στην επανάληψη.

Μπακάκης 7

Αμυντικά ήταν πολύ καλός και σταθερός, μη επιτρέποντας στον Χατζηγιοβάνη να κάνει σχεδόν τίποτα όση ώρα αγωνιστικά.  Επιθετικά δεν βοήθησε όσο θα έπρεπε και μπορούσε.

Βράνιες 7

Για άλλη μια φορά ανίκητος στον αέρα ο Βόσνιος αμυντικός. Σε γενικές γραμμές μέτριο παιχν;iδι.

Σβάρνας 6

Το πρώτο κακό παιχνίδι του Σβάρνα στην εποχή Καρέρα. Φάνηκε επηρεασμένος απ’ την αποχή, όπως οι περισσότεροι της ΑΕΚ αφήνοντας κενά. Βγήκαν κάθετες απ’ τον ΠΑΟ προς την πλευρά του και από εκεί ήρθε το γκολ του ΠΑΟ

Λόπες 6

Πολλά νεύρα από τον Ελντερ Λόπες. Κακά στημένα, μόνιμη γκρίνια. Αμυντικά είχε θέματα.

Σιμάνσκι 5

Κακό ματς και απ’ τον Σιμάνσκι. Είχε τρεξίματα, αλλά όχι ουσιαστικά. Στο 70 άρχισε να αλλάζει την απόδοση του προς το καλύτερο

Σιμόες 7

Αρκετά καλό παιχνίδι από τον Σιμόες τα 67 λεπτά που αγωνίστηκε. Πολλά τρεξίματα, καλά κοψίματα και καλές πάσες από τον Πορτογάλο. Ίσως ο πιο έτοιμος από πλευράς ΑΕΚ μαζί με τον Λιβάγια

Κρίστιτσιτς 5

Οσα ισχύουν για τον Σιμάνσκι ισχύουν και για τον Κρίστιτσιτς. Καμιά καλή κάθετη και μόλις ένα σουτ ήταν ο απολογισμός του Σέρβου.

Βέρντε 6

Είχε διάθεση για 45 λεπτά ως δεξιός εξτρέμ αλλά μέχρι εκεί, Κακό ματς από τον Ιταλό με πολ΄κακά στημένα. Έγινε αλλαγή στο 75’.

Μάνταλος 7

Αγωνίστηκε για 67 λεπτά ως «ψευτο – εννιάρι». Δεν απέδωσε καθώς δεν ξέρει τη θέση και ήταν δύσκολο στην ΑΕΚ να φανεί επιθετικά. Μετά την είσοδο του Ολιβέιρα, ανέβηκε κι αυτός και πάτησε περιοχή.

Λιβάγια 8

Ο Μόνος που προσπαθούσε επιθετικά. Αγωνίστηκε αριστερά κυρίως, του έριξαν πολλές κλωτσιές και στην επανάληψη σκόραρε το 1-1 από δύσκολη γωνία. Ήταν η μόνιμη απειλή της άμυνας του ΠΑΟ

ΑΛΛΑΓΕΣ

Ολιβέιρα 8

Μπήκε ως αλλαγή στο 67’ ενώ το σκορ ήταν 0-1. Δεν μπορούσε να βγάλει περισσότερα από 25 λεπτά. Του πιστώνετε η ασίστ στο γκολ του Λιβάγια. Γέμισε την περιοχή των Πρασίνων και έβγαλε πάθος και δύναμη.

Κλωναρίδης 6

Μπήκε ως αλλαγή στο 75’ στη θέση του Βέρντε. Έπαιξε δεξιά, ωστόσο δεν φάνηκε ιδιαίτερα.

Αραούχο –

Πέρασε στο ματς στο 87’. Λίγος χρόνος για να κριθεί..

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ

Καρέρα 7

Το χειρότερο παιχνίδι τακτικά του Καρέρα. Ο Μάνταλος ως 9αρι δεν βγήκε. Καμιά συνοχή της ομάδας στο πρώτο μέρος με αποκομμένη την επιθετική γραμμή της από τις υπόλοιπες. Καλύτερο δεύτερο μέρος με αντίδραση στο γκολ του ΠΑΟ. Θέλει χρόνο να ξανά προσαρμοστεί η ομάδα.

Η ΣΤΙΓΜΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Δεν θα μπορούσε να είναι άλλη από τους παίκτες των δύο ομάδων που γονάτισαν πριν τη σέντρα του ματς.