Ο Μιχάλης Χατζάκης βάζει στο μικροσκόπιο τους χθεσινούς πρωταγωνιστές της πρώτης ήττας στα πλέι οφ από τον Ολυμπιακό με 1-2 στο ΟΑΚΑ.

ΤΣΙΝΤΩΤΑΣ 5

Είχε να αγωνιστεί από τον περασμένο Μάρτιο και στο ματς με τον Πανιώνιο για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Δεν ήταν σε καλή βραδιά. Φάνηκε επηρεασμένος από την πολύμηνη αποχή. Στα γκολ του Ολυμπιακού δε φέρει ευθύνη, ωστόσο υπήρχαν άλλες στιγμές που δεν αντέδρασε σωστά.

ΠΑΟΥΛΙΝΙΟ 6

Αρκετά τρεξίματα, προσπάθησε να βοηθήσει και αμυντικά και επιθετικά. Στην άμυνα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έχασε κάποιες φορές τον Τσιμίκα.

ΣΒΑΡΝΑΣ 4

Μπήκε καλά στο παιχνίδι, έχοντας ένα πολύ καλό κόψιμο στο 0-0, ωστόσο στη συνέχεια η απόδοσή του έπεσε κατακόρυφα. Κακό ματς από τον Σβάρνα, ο οποίος έγινε αλλαγή στο 89’.

ΤΣΙΓΚΡΙΝΣΚΙ 6

Αρχηγός σήμερα, τίποτα σπουδαίο αγωνιστικά. Έκοψε αρκετές επιθέσεις στον «αέρα» αμυντικά, όντας ο μοναδικός που διεκδικούσε τις στημένες μπάλες του Ολυμπιακού.

ΧΟΥΛΤ 6

Βοήθησε όσο μπορούσε. Δεν είναι σε καλή κατάσταση, του λείπουν και παιχνίδια, ωστόσο ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο είχε τρεξίματα και προσπάθησε πολύ. Απ’ αυτόν μάλιστα έγινε και η πρώτη φάση της ΑΕΚ στην επανάληψη.

ΚΡΙΣΤΙΤΣΙΤΣ 4

Πολύ κακός ο Σέρβος σε ένα ακόμη παιχνίδι. Είναι σε κακό φεγγάρι επιθετικά και αμυντικάκαι το έδειξε και απόψε.

ΣΙΜΑΝΣΚΙ 5

Μέτριο ματς και από τον Πολωνό. Έτρεξε ξανά αρκετά ωστόσο του έλειπε η ουσία. Δεν βοήθησε την ομάδα όσο θα περίμενε ο Καρέρα, ειδικά απ’ αυτόν, καθώς στο Χαριλάου είχε μπει αλλαγή στην παράταση.

ΑΛΜΠΑΝΗΣ 6

Ξεκίνησε το παιχνίδι ως αριστερό εξτρέμ, πέρασε και δεξιά και τελικά βγήκε στο 30’ γιατί ο Καρέρα επέλεξε να αλλάξει το σύστημα. Κράτησε μπάλες όσο έπαιξε και σε γενικές γραμμές ήταν καλός, όμως δεν μπόρεσε να αγωνιστεί πολύ.

ΒΕΡΝΤΕ 4

Άλλο ένα κακό ματς από τον Βέρντε. Η ΑΕΚ περιμένει πολλά από τον Ιταλό, όμως δεν τα προσφέρειΞεκίνησε δεξί εξτρέμ, πέρασε 10άρι στο 4-2-3-1 και στο 3-5-2 κινούταν από τον άξονα στα άκρα και όχι το αντίθετο.

ΛΙΒΑΓΙΑ 7

Το πάλεψε με τον εγωισμό και την κλάση του ο Μάρκο. Ο μόνος που σώθηκε από το καναβάτσο ήταν ο mvp της ΑΕΚ. Ειδικά στην επανάληψη αυτός έδωσε την επιθετική ώθηση στην ομάδα να το παλέψει. Ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει η ΑΕΚ στο ντέρμπι ήταν ο Λιβάγια, αν και πολύ κουρασμένος.

ΑΡΑΟΥΧΟ 6

Βρήκε δίχτυα, στην μοναδική τελική του στο παιχνίδι από κόρνερ του Λιβάγια. Έδωσε μάχες, πάλεψε. Στο πρώτο ημίχρονο δεν πήρε και μπάλες, στην επανάληψη όμως ήθελε καλύτερη κίνηση η ΑΕΚ από τον Σέρχιο.

ΑΛΛΑΓΕΣ

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ 5

Μπήκε στο 30’ στο παιχνίδι και πέρασε ως τρίτος στόπερ. Είχε κι αυτός τα θέματά του, όπως και όλη η άμυνα της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη πάτησε καλύτερα.

ΜΑΧΑΙΡΑΣ –

Μπήκε στο 83’ και δεν μπορεί να κριθεί ο νεαρός χαφ. Πήρε χρόνο συμμετοχής και εμπειρίες από ένα τόσο μεγάλο ματς.

ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ –

Πέρασε στο ματς στο 89’ και τα ίδια που γράφτηκαν για τον Μαχαίρα ισχύουν και για τον Χριστόπουλο.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ

ΜΑΣΙΜΟ ΚΑΡΕΡΑ 7

Πολλές οι απουσίες και σημαντικές. Μεγάλη και η κούραση από την παράταση και την ένταση του αγώνα με τον Άρη. Έκανε ό,τι μπορούσε από την πλευρά του. Δεν του βγήκε το 4-2-3-1 που επέλεξε, βάζοντας όλους τους έμπειρους παίκτες του μέσα. Το δούλεψε όμως γρήγορα και το άλλαξε στο 30’ σε 3-5-2. Η εικόνα της ομάδα βελτιώθηκε στην επανάληψη, όσο αυτό ήταν δυνατόν και στο 89’ άλλαξε πάλι το σύστημα σε 4-4-2 προσπαθώντας για την ισοφάριση. Δεν ήρθε. Πάμε παρακάτω και την Τετάρτη έχει Τούμπα.