Το aek-fans.gr σας παρουσιάζει τις 5 πιο μεγάλες στιγμές από την  χθεσινή νίκη της Ένωσης στο γήπεδο της Τούμπας.

5: Η θέα από τις ταράτσες

Στη χθεσινή αναμέτρηση η ΑΕΚ αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ στην άδεια Τούμπα, έτσι το έργο της έγινε πιο εύκολο! Ωστόσο, όπως στο Χαριλάου έτσι και χθες στη Τουμπά, πολλοί ήταν αυτοί που βρέθηκαν στις Ταράτσες γύρω από το γήπεδο για να παρακολουθήσουν την αγαπημένη τους ομάδα.

4: Το κερδισμένο πέναλτι του Βέρντε

Η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχη σε όλο της το παιχνίδι, ωστόσο όσο παρέμενε το 0-1, ο ΠΑΟΚ έδειχνε όλο ένα και πιο επικίνδυνος. Όμως στο 81΄ ο Ντάνιελ Βέρντε κέρδισε πέναλτι και έτσι έδωσε την ευκαιρία στον Λιβάγια να σφραγίσει το μεγάλο διπλό. Ένα πέναλτι, όπου χρειάστηκε η χρήση του ΒΑΡ για να δοθεί, καθώς η παράβαση έγινε μέσα, ωστόσο ο Βέρντε έπεσε έξω από την περιοχή.

3: Η αντιδράσεις  του Φερείρα στην εικόνα του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ δεν έχει μπει με το καλύτερο δυνατό τρόπο στα play off και η εικόνα του είναι προβληματική. Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε άψογα την αγωνιστική καθίζηση του ΠΑΟΚ και με το κατάλληλο στήσιμο από τον Καρέρα πήρε σβηστά το πολυπόθητο διπλό που την κάνει εκ νέου φαβορί.  Έτσι όπως βλέπετε στην φωτογραφία, ο Φερείρα παρακολουθεί σκεπτικός και προβληματισμένος την ομάδα του να μην μπορεί να τα βγάλει εις πέρας

2: Τα λαϊκά δικαστήρια έξω από το γήπεδο

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με κάτω από τα χέρια από την ΑΕΚ και έτσι οι Κιτρινόμαυροι έχουν και πάλι το πάνω χέρι για την 2η θέση. Ωστόσο, αυτό δεν άρεσε στους οπαδούς του ΠΑΟΚ που έστησαν λαϊκά δικαστήρια έξω από την Τουμπά και αποδοκίμασαν τον Φερείρα αλλά και κάποιους παίκτες του ΠΑΟΚ.

1: Το γκολ του Τσιγκρίνσκι που έβαλε μπροστά την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ μπήκε χθες στη Τουμπά με στόχο την νίκη και αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Η ομάδα του Καρέρα ήταν άψογα στημένη και ήταν αυτή που έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, ωστόσο τα λεπτά περνούσαν και η μπάλα δεν έμπαινε στα δίχτυα. Μέχρι που ήρθε ο Τσιγκρίνσκι στο 42΄ να πιάσει την κεφαλιά μέσα στη περιοχή και να γράψει το 0-1.  Πήδηξε πιο ψηλά απ΄ ολους και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Πασχαλάκη. Εκμεταλλεύτηκε άρτια την εκτέλεση κόρνερ του Λιβάγια. Σε γενικές γραμμές ο Ουκρανός πέρα από το γκολ που πέτυχε, ήταν εξαιρετικός σε όλο το παιχνίδι.