Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και «καθάρισε» με 20-23 τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος.

Ιδανικό ξεκίνημα στη νέα σεζόν έκανε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ! Η Ένωση επικράτησε με 23-20 του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Handball Premier στο κλειστό της Νεάπολης και πήρε το πρώτο διπλό της χρονιάς. Οι «κιτρινόμαυροι» σε μια έδρα που παραδοσιακά τους δυσκολεύει κατάφεραν να δείξουν σε ετοιμότητα και να «καθαρίσουν» τον ΠΑΟΚ σε ένα παιχνίδι που ήταν όντως ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια.

Οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια παρουσιάσαν δυο πρόσωπα, αφού στο πρώτο ημίχρονο είχαν νωθρή εικόνα και έδωσαν τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να προηγείται, ενώ στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυροι» βελτιώθηκαν, βρήκαν τα πατήματά τους και κατάφεραν να φτάσουν σε ένα σημαντικό δίποντο.

Ενώ, αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη για την ΑΕΚ στην κανονική διάρκεια μετά το μακρινό 2007.

Το ματς

Μετά από ένα κακό ξεκίνημα που επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να ανοίξει το σκορ (0-1), η ΑΕΚ ισορρόπησε το παιχνίδι (1-1) και μπήκε σε θέση οδηγού (3-4). Από εκεί και πέρα, όμως η Ένωση έδειξε να μην μπορεί να αντιδράσει και έτσι οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν φτάνοντας να παίρνουν προβάδισμα ακόμα και με 3 γκολ (7-4). Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν εύκολα λάθη και έδειχναν να μην μπορούν να βρουν ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και παρά το ξέσπασμα που τους έφερε να μειώσουν στο γκολ (7-6), δεν υπήρξε συνέχεια και έτσι ο ΠΑΟΚ βρέθηκε και πάλι στο +3 (9-6). Το 9-8 ήταν το αποτέλεσμα με το οποίο μπήκαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ μπήκε αρκετά βελτιωμένη με τις κινήσεις της σε άμυνα και επίθεση να δείχνουν ψυχραιμία και καθαρό μυαλό. Έτσι, έκανε την ανατροπή και βρέθηκε μπροστά στο σκορ (10-13). Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια κρατούσε τα ηνία του σκορ, παρά το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να μείνει σε επαφή με το σκορ (15-16). Αν και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 16-16 οι «κιτρινόμαυροι» δεν πτοήθηκαν και με ψυχραιμία πήραν και πάλι διαφορά (16-19). Η ΑΕΚ συνέχισε να είναι ψύχραιμη και έφτασε στη νίκη με 23-20 επί του ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-4, 5-4, 8-6, 9-6, 9-8 (ημιχρ.), 10-12, 11-13, 14-16, 16-18, 17-21, 20-23.